BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - SON SARAYLI OSMANLI ŞEHZADESİ VEFAT ETTİ

- SON SARAYLI OSMANLI ŞEHZADESİ VEFAT ETTİ


SON SARAYLI OSMANLI ŞEHZADESİ OSMAN ERTUĞRUL EFENDİ VEFAT ETTİ

Osmanlı tahtının vârisi ve Osmanlı Devleti devam etseydi şu anda "Dördüncü Osman" veya "Birinci Ertuğrul" unvanıyla tahtta oturacak ve "Halife" olacak olan Şehzade Osman Ertuğrul Efendi, vefat etti. 97 yaşında vefat eden Osman Ertuğrul, imparatorluk döneminde sarayda dünyaya gelen son şehzadeydi.
 
Osmanlı tahtının vârisi, Osmanoğlu Ailesi'nin reisi ve imparatorluk döneminde sarayda dünyaya gelen son şehzade olan Osman Ertuğrul Efendi, 23.09.2009'da İstanbul'da, Amerikan Hastahanesi'nde vefat etti. İkinci Abdülhamid'in oğlu Şehzade Burhaneddin Efendi'nin çocuğu olan Osman Ertuğrul Efendi 97 yaşındaydı ve yedi buçuk asırlık Osmanlı Tarihi'nde, bu yaşa gelebilmiş olan tek hanedan mensubuydu.

Osman Ertuğrul Efendi, 18 Ağustos 1912'de Nişantaşı Sarayı'nda dünyaya geldi. Çocukluk günlerindeki unvanı "Şehzade-i civan-baht, devletlu, necâbetlu Osman Ertuğrul Efendi Hazretleri" olan şehzade, Birinci Dünya Savaşı yıllarından babası ve kardeşi Şehzade Fahreddin Efendi ile beraber beraber Viyana'ya yerleşti ve Avusturya-Macaristan İmparatoriçesi Marie Theresa tarafından kurulmuş olan İmparatorluk Lisesi "Theresianum"u bitirdi.

AMERİKA’DA MADENCİLİK YAPTI
3 Mart 1924'te hanedan mensuplarının Türkiye'den sınırdışı edilmelerinden ve Türkiye'ye girişlerinin yasaklanmasından sonra Paris'e geçen şehzade burada siyasal bilgiler okudu ve hayatının daha sonraki yıllarını Birleşik Amerika'da geçirdi. 1940'lı senelerde New York'ta iş hayatına atıldı, şirketler kurdu, özellikle Güney Amerika'da faaliyet gösterdi ve 1980'lerin başında şirketlerini kapatıp emekli olana kadar Amerika kıtasının bir ucundan diğerine dolaşıp madenler açtı.

TÜRKİYE’YE 67 YIL SONRA GELDİ
İlk evliliğini 1947'de Gulda Twerskoy adındaki Güney Afrikalı bir hanımla yapan şehzade, hanımının 1985'teki vefatından altı sene sonra, New York'ta hayatını bir başka hanımla, Afganistan'a yüzyıllarca hakim olan, ardarda krallar yetiştiren Payendehân ailesinin mensubu ve İstanbul'un önemli hastahanelerinden birinin kurucusu olan Dr. Pakize Tarzi'nin kızı Prenses Zeynep Osman'la birleştirdi. Vatanını 1924 sürgününden 67 yıl sonra ilk kez 1991'de gören şehzade, sonraki yıllarda Türkiye'ye sık sık geldi.

ERDOĞAN, VATANDAŞLIĞA ALDIRDI
Hanedanın Türkiye'den sınırdışı edilmesinden sonra tam 80 sene boyunca vatansız yaşayan Osman Ertuğrul Efendi, Türk vatandaşlığına yeniden 2004 yılında, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla alınmıştı. Osmanlı Hanedanı'nda yüzyıllardır devam eden bir kurala göre, ailenin en yaşlı erkeğine "hanedan reisi" deniyor ve reisin vefat etmesinden sonra, yerini hanedanın en yaşlı erkek mensubu alıyor.

YENİ REİS, BAYEZİD EFENDİ
Şehzade Osman Ertuğrul Efendi, hanedan reisliğine ailenin kendisinden önceki reisi olan kuzeni Şehzade Mehmed Orhan Efendi'nin 12 Mart 1994'te vefatından sonra geçmişti. Osman Ertuğrul Efendi'nin ardından hanedanın yeni reisi, dün akşamdan itibareb Sultan Abdülmecid'in soyundan gelen ve halen Amerika'da yaşayan 1924 doğumlu olan Şehzade Bayezid Efendi oldu.

SON ŞEHZADE DUALARLA UĞURLANDI
Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit'in İstanbul'da vefat eden torunu Osman Ertuğrul Osmanoğlu (97), Sultanahmet Camii'nde kılınan namazın ardından son yolculuğuna uğurlandı. Osmanoğlu, dedesi II. Abdülhamit'in mezarının da bulunduğu II. Mahmut Türbesi Haziresi'nde toprağa verildi. Sultanahmet Camii'nde düzenlenen cenaze töreni öncesinde hanedan üyeleri, II. Mahmut Türbesi Haziresi'nde biraraya geldi. Osman Ertuğrul Efendi'nin torunları, Osmanoğlu'nun ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirerek, II. Mahmut Türbesi Haziresi'nde dua etti.

Kaynak: Murat BARDAKCI -
www.haberturk.com

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 548 ziyaretçi çevrimiçi