BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - 1. MURAT HAN’IN ÖLÜMÜNÜN 620. YILI

- 1. MURAT HAN’IN ÖLÜMÜNÜN 620. YILI


Osmanlı padişahlarından I. MURAT HÜDAVENDİGAR Han’ın
ölümünün 620. yılında düzenlenen “Anma Töreni ve Kültür Şöleni”

Devlet Bakanı Faruk Çelik resmi temaslarda bulunmak ve Kosova’da düzenlenen “Anma Töreni ve Kültür Şöleni”ne katılmak üzere Balkanlara gitti.Bakan Çelik ve beraberindeki heyet program çerçevesinde T.C. Üsküp Büyükelçiliği, Türk Demokrat Partisi Genel Merkezi ile MATÜSİTEB’i ziyaret etti. Daha sonra, restorasyon çalışmaları Başkanlığımızca sürdürülen Mustafa Paşa Camii’ne gidilerek yapılan çalışmalar yerinde incelendi. Son olarak TİKA Üsküp Ofisini ziyaret eden Bakan Çelik, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Ali Maskan tarafından sunulan görsel brifingle TİKA faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Bakan Çelik ve beraberindeki heyet Makedonya’daki ziyaretlerinin ardından Kosova’ya geçti.

Devlet Bakanı Faruk Çelik Kosova’daki ziyaretinde, 1389 yılında 1. Kosova Savaşı'nda Sırp askeri Obiliç tarafından sırtından hançerlenerek şehit edilen Osmanlı padişahlarından I. Murat Hüdavendigar Han’ın ölümünün 620. yılında düzenlenen “Anma Töreni ve Kültür Şöleni”ne katıldı. TİKA Başkanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Kosova Obiliç Belediyesi işbirliğinde düzenlenen anma törenine, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra, T.C. Priştine Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler, Kosova Çevre Bakanı Mahir Yağcılar, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava, Obiliç Belediye Başkanı Recep Kelani ve çok sayıda davetli katıldı.

Devlet Bakanı Çelik, törende yaptığı konuşmada, 1. Murat Hüdavendigar Han'ın huzurunda bulunmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Murat Hüdavendigar Han'ın türbesinin Türkiye ile Kosova arasında dostluk köprülerini kuran ortak bir değer olduğunu ifade eden Bakan Çelik, ”Sultan Murat, yüreği insan sevgisiyle dolu bir padişahtı. Bu padişah insanlığın karanlıktan kurtulması için büyük mücadele verdi. Orta çağ Avrupası Osmanlı Devletinin buraya geliş sebebidir. Bu seferlerin altında insan sevgisi ve mutluluğu vardır. O yüzden insanlar yüzyıllardır huzur içinde yaşamışlardır” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Kosova meydanında 620 yıl önce şehit edilen Murat Hüdavendigar için bu yıl 4'üncüsünü düzenledikleri anma törenine katılımın her geçen yıl daha da arttığını belirterek, “Sultan 1. Murat Han, medeniyeti güveni ve adaleti göstermek için at sırtında hayat sürdü. 27 yılda 37 büyük savaş yaptı. Savaş meydanında şehit olan tek padişahtı” dedi.

Devlet Bakanı Çelik, anma töreninin ardından Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Sejdiu görüşmede bağımsızlık öncesi ve sonrasında sağlanan her türlü destek için Türkiye’ye teşekkürlerini ileterek Kosova’nın geleceği için Türk toplumunun etkinliği ve önemine işaret etti. Bakan Çelik ise Türkiye’nin, idari yapılanma, sağlık, eğitim ve tarım gibi alanlarda kalkınma yardımları çerçevesinde Kosova’ya desteğinin sürdürüleceğini dile getirdi. Kosova ziyareti çerçevesinde TİKA Kosova Koordinatörlüğü’nü de ziyaret eden Bakan Çelik, TİKA’nın Kosova’daki çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Kaynak: www.tika.gov.tr

 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 312 ziyaretçi çevrimiçi