BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - KÜSKÜN SANCAK LİDERLERİ BARIŞTI

- KÜSKÜN SANCAK LİDERLERİ BARIŞTI

Küskün SANCAK liderlerini Davutoğlu barıştırdı - 24.07.2009

Ahmet Davutoğlu, “Hepimiz Balkanlar’daki ortak evimizin unsurlarıyız. Biz iç içe geçmişiz ve kaderimiz ortak” sözleriyle, aralarında anlaşmazlık bulunan iki Boşnak parti liderini barıştırdı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yenipazar’da kendisine eşlik eden Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic ile birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Sancak Demokratik Partisi lideri Rasim Ljajiç ve Devlet Bakanı ve Sancak Demokratik Eylem Partisi lideri Süleyman Ugljanin ile Taç Otelinde toplantı düzenledi.

Toplantının ardından, Davutoğlu ve Jeremiç ile aralarında anlaşmazlık bulunan iki Boşnak partisi lideri, ortak basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Sancak’a gelen ilk Türk dışişleri bakanı, belki de ilk bakan olduğunu ifade ederek, “İki lideri uzlaştırmak için dışarıdan bir müdahale mi gerekliydi” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Böyle bir birliktelik dışarıdan, içeriden diye görülmez, Balkanlar’daki ortak evimizin unsurlarıyız hepimiz. Biz iç içe geçmişiz ve kaderimiz ortak. Sırbistan’da istikrar varsa ve Sancak’taki kardeş, dost halk refah içinde mutluysa, biz de Türkiye’de kendimizi mutlu hissederiz. Ama burada istikrar, refah, güven, barış olmazsa, biz de Türkiye’de istikrar, barış ve güven hissetmeyiz.”

Kendilerine gösterilen yakın misafirperverliğe teşekkür eden Davutoğlu, “Ortak sınır paylaşmasak da Sırbistan’ı komşu ülke olarak, Sancak’ı da bu komşumuza açılan çok güzel bir kapı olarak görüyoruz” ifadesini kullandı. Davutoğlu, Türkiye-Sırbistan ikili ilişkileri bağlamında dün kapsamlı bir vizyon ortaya koyduklarını, bugün de Sancak’ta bu vizyonu daha da genişlettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Bu vizyonda karşılıklı olarak kültürel ilişkilerin artırılması, kültürel saygının geliştirilmesi var, ortak ekonomik projelerle, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi var ve siyasal düzeyde de temasların artırılması var. Bu vizyonun en önemli uygulama alanlarından biri de Sancak’ta olacak. Bugün yaptığımız toplantıda tam bir birlik ve kardeşlik havası gördük. Bu kardeşlik ve dostluk atmosferinde gerçekleştirilmeyecek hiçbir proje yok. Yol yatırımları, endüstri yatırımları ve TİKA’nın faaliyetlerini de kapsayan diğer birçok alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve bir eylem planı içinde yapacağız. Böylece Sancak, Sırbistan ile birlikte bir özgürlük, refah ve istikrar havzası olacak.”

Sancak’ta yaşayan halkın bugün en çok istediği şeyin, bu birlik ve beraberliğin ve iki dost ülke ilişkilerinin güçlenmesi olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Biz iki ülke olarak bu birlik beraberlik ortamıyla birlikte her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Gelecek dönemde üst düzey ziyaretlerin devam edeceğini bildiren Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın zamanda Sırbistan’ı ziyaret edeceğini belirterek, “Biz tüm bu ziyaret ve projelerle inşallah ortak geleceğimizi çok daha parlak bulacağız” ifadesini kullandı.

BOŞNAK PARTİ LİDERLERİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Sancak Demokratik Partisi lideri Rasim Ljajic, bugünkü toplantının hem Sancak için, hem de Sırbistan’ın Türkiye ile ikili ilişkileri için çok faydalı olduğunu söyledi. Türkiye’nin Sancak’ta hayata geçirmeyi hedeflediği projelerin yabancı bir ülkenin bu bölgeye yönelik en büyük yatırım taahhüdü olduğunu kaydeden Ljajic, bölgeye Türk yatırımlarını beklediklerini belirtti.

Ljajic, bu projeler için istikrarın ön koşul olduğuna işaret ederek, bu istikrarı yerine getirmek için üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti. Devlet Bakanı ve Sancak Demokratik Eylem Partisi lideri Süleyman Ugljanin de, bu toplantının Boşnak nüfusunun iki ülke arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ortaya koyduğunu söyledi. “Biz bu tip altyapı çalışmaları ve yatırımlar konusunda elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bu toplantımız, Sancak’a Balkanlar’a, Türkiye’ye ve Sırbistan’a, bölgenin refahı için güçlü bir birliktelik mesajı” diyen Ugljanin, önlerinde uzun dönemli bir işbirliği süreci bulunduğunu sözlerine ekledi. Basın toplantısının sonunda önce iki Boşnak parti lideri, daha sonra da onlarla birlikte Davutoğlu ve Jeremiç el sıkışarak basına poz verdi. Basın toplantısının ardından Sancak belediyelerinin belediye başkanlarıyla bir araya gelen Davutoğlu, kentteki Hacı Hürrem Camisinde cuma namazını kıldı. Sancak halkının Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 637 ziyaretçi çevrimiçi