BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - İSKEÇE OKÇULAR CAMİ YİNE YAKILDI

- İSKEÇE OKÇULAR CAMİ YİNE YAKILDI

Okçular Köyü Camii yine yakıldı!!!

İskeçe ilinde yer alan ve Selanik yönünden Batı Trakya topraklarına girişte Karasu'dan sonra ilk cami olan   Okçular (Toksotes) Köyü Camii 2 Eylül gecesi Teravih Namazı'ndan sonra  kısmen yakıldı.

Caminin hazire tarafında ve batı yönündeki pencerelerinden içeriye yanıcı madde atıldı. Yanıcı maddelerin alev alması sonucu halılar  kısmen yandı ve kullanılamaz hale geldi. Caminin avizeleri, ahşap kaplamaları , minber, Kur'an-ı Kerim'ler ve taş mihrap ta hasar gördü. Kısacası Osmanlı izlerini taşıyan camni kullanılamaz hale geldi. Camideki hasarın 50-60 eouro olduğu belirtilmektedir. Olay 3 Eylül günü Teravih Namazı  için din görevlisinin camiyi açmasıyla ortaya çıktı. Caminin yakılması esnasında etrafında oturan kimsenin itfaiyeye haber vermemesi ise duyarsızlığı göstermektedir. Okçular Köyü'nde şu anda yedi Türk ailesi yaşamaktadır. Köyün çoğunluğu Hıristiyan vatandaşlartdan oluşmaktadır.

Okçular Köyü Camii 7 Mart 2004 tarihinde Yunanistan'da milletvekili genel seçimlerinin yapıldığı günün gecesinde yakılmış ve tamamen tahrip olmuştu. Yine şu tesadüfe bakın ki Yunanistan'da erken seçim kararının alındığı gün yine aynı cami yakılıyor!

Kaynak:  http://www.burasibatitrakya.com/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 588 ziyaretçi çevrimiçi