BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - TARİHİ KONJİÇ KÖPRÜSÜ AÇILDI

- TARİHİ KONJİÇ KÖPRÜSÜ AÇILDI

TARİHİ KONJİÇ KÖPRÜSÜ MUHTEŞEM BİR TÖRENLE AÇILDI

 

Bosna-Hersek’teki Osmanlı miraslarının en önemlilerinden birisi olan tarihi Konjiç Köprüsü restore edilerek hizmete açıldı.Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu yaptırılan başkent Saraybosna  yakınlarında Konjiç kentindeki tarihi köprü 16.06.2009 tarihinde yerel saat ile 19.30 sularında muhteşem bir törenle açılışı gerçekleştirildi .Açılışa  devlet bakanlarından Faruk Çelik ve Faruk Nafiz Özak’ın yanı sıra TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya da katıldı.Konjiç kentinde yaşayan halkın büyük ilgisiyle gerçekleşen törende Türkçe ve Boşnakça  şarkılar ve ilahiler söylendi.Semazen gösterisi ve mehter takımının köprüden geçişi halkın büyük ilgisiyle karşılandı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik açılışta yaptığı konuşmada, ”Bilindiği gibi köprüler,sadece bir nehrin iki yakasını bir araya getirmez.Köprüler,geçmişi ve geleceği birbirine bağlayan mimari şaheserlerdir. Bunun en güzel örnekleri, ortak tarihimizde bulunmaktadır. Bu nedenle geçmişte ve bugün inşa edilen köprüler  sadece mesafeleri, coğrafyaları birleştirmemiş; halkları,onların gönüllerini ve kültürlerini kaynaştırıp yeni bir medeniyet inşasının yolunu açmıştır.Bakan Çelik konuşmasına şöyle devam etti,”Mücadelemiz, sadece Misak-ı Milli sınırları içerisindeki değil, geçmişimize ait,medeniyetimize ait bütün tarihi eserlerimize sahip çıkmaktır.” şeklinde konuştu.

19,Osmanlı Padişahı Sultan IV. Mehmet’in 1682 tarihinde inşa ettirdiği Konjiç Köprüsü,II.Dünya Şavaşı sırasında 3 mart 1945 tarihinde Alman piyadelerinin geri çekilmeleri sırasında yapılan bombardıman sonucunda büyük hasar görmüş sonradan asfalt kaplama ile inşa edilmiş ancak orijinal görünümünü kaybetmişti.Uzunluğu kanat duvarları arası 8.30 metre,toplam uzunluğu ise 101.80 metre olan köprünün restorasyonu için 02.02.2005 tarihinde TİKA ile Konjic belediyesi arasında protokol imzalanmıştı.

Kaynak: http://www.tika.gov.tr/TR/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 645 ziyaretçi çevrimiçi