BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - MAKEDONYA'DA TÜRKÇE EĞİTİMİN 6.YILI

- MAKEDONYA'DA TÜRKÇE EĞİTİMİN 6.YILI

MAKEDONYA'DA TÜRKÇE EĞİTİMİN 6. YILI ÇOŞKUYLA KUTLANDI

TİKA tarafından Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve Kırçova Gayret Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği işbirliğinde Makedonya’da yürütülen “Türkçe Kursları Projesi” kapsamında, bölgede Türkçe eğitime başlanmasının 6. yılı coşkuyla kutlandı.

Türk toplumunun çağdaş eğitim imkanından yararlanarak bilgi ve eğitim seviyesinin yükseltilmesi, kütüphane ve kurs hizmetlerinin sağlanması ile Türkçenin öğretilmesi ve Türk kültürünün sonraki nesillere aktarılması amacıyla, 2004 yılından buyana bölgede faaliyet gösteren Gayret Derneği’nin organizasyonunda gerçekleşen törende, İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş ve MATÜSİTEB Genel Başkanı Süleyman Baki birer konuşma yaptı.

TİKA desteğiyle sürdürülen Türkçe Kursları ile Kırçova bölgesinde yaşayan ancak farklı nedenlerle Türkçeyi unutan Türkler için Türk dilinin yeniden hayata geçirilmesi, konuşma ve eğitim dili olarak kullanılması hedefleniyor.

Türkçe eğitim alan ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı şiir, şarkı ve halk oyunları gösterilerinin sunulduğu tören, bölge halkı tarafından büyük ilgi gördü.
Kaynak: http://www.tika.gov.tr/TR/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 356 ziyaretçi çevrimiçi