BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - PANGALOS:"OSMANLI'DAN KALAN HER ŞEYİ TAHRİP ETTİK"

- PANGALOS:"OSMANLI'DAN KALAN HER ŞEYİ TAHRİP ETTİK"

E-posta Yazdır PDF

"Yunanistan'ın eski dışişleri bakanı Theodoros Pangalos (75), 'Osmanlı geçmişini hatırlatan her şeyi sistematik olarak tahrip ettiklerini ve Osmanlıların inşa ettiği binlerce camiden çok azının ayakta kalabildiği' itirafında bulundu.

"Başbakan Recep Erdoğan'ın ''İstenirse Atina'ya yapılacak camiyi finanse edebileceklerine'' dair demecine cevap niteliğinde bir makale kaleme alan Pangalos, uzun yıllardır Yunan politikacılar tarafından ifade edilmeyen Osmanlı mirasına dair cesur açıklamalarda bulundu. Yaptığı ses getiren açıklamalarla her zaman gündemde kalmayı başaran eski başbakan yardımcısı Pangalos, Türkiye'nin kiliseleri korumasını da övdü.

'İnşaAllah'' başlıklı makalesinde son 20 yılda 3 defa parlamentoda yasal düzenleme yapılmasına rağmen sürüncemede bırakılan cami konusunda Atinalı Müslümanlara biraz daha sabır tavsiye eden ve özeleştiride bulunan Pangalos, ''Müslüman hemşehrilerimiz ve göçmenler sakin olmalıdırlar. Uluslararası gözlemcilerden ve kuruluşlardan bize biraz da fazla zaman vermeleri konusunda ricada bulunmalıyız. Bu olayın üzerinden zaten 15 yıl geçti. E, ne olsun? Biz böyleyiz, böyle yaparız.'' dedi. "4 milyonluk Attika bölgesinde yaşayan 100 bin Müslüman'ın ibadet yapabilecekleri bir camileri olmadığını belirten eski dışişleri ve eski başbakan yardımcısı Pangalos, cami yapılmaması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından cezalandırılabilecekleri uyarısında bulundu: ''Böyle bir ibadet yerinin olması Yunanistan'ın bir sorumluluğudur. Tanınmış dinlere aktif saygı gösterme konusunda uluslararası anlaşmayı imzalamıştır. Bu konuda AİHM'si ülkemize çok ağır mali yaptırımlar getirebilir. Buna paralel olarak çağdaş bir devletin sorumluluğudur.'' ''Trakya'daki Müslüman hemşehrilerimiz Lozan Antlaşması'nın koruması altındadır, biz de saygı göstermekteyiz'' diyen Pangalos, ''gelecekte de saygı göstereceğiz, bu da menfaatimizedir.'' ifadelerini kullandı. Kaynak: CHA-Türkiye

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 345 ziyaretçi çevrimiçi