BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - Üsküp'teki İki Tarihi Eseri Bursa Büyükşehir Belediyesi Restore Ettirecek

- Üsküp'teki İki Tarihi Eseri Bursa Büyükşehir Belediyesi Restore Ettirecek

E-posta Yazdır

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki ecdat yadigarı iki eseri daha ayağa kaldırıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un fethinden 61 yıl önce fethedilen ve 520 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki ecdat yadigarı iki eseri daha ayağa kaldırıyor. Üsküp'ün en önemli manevi odaklarından Rufai Tekkesi ile günümüze sadece bazı kalıntıları ulaşan Gazi Baba Türbesi'ni ilk günkü ihtişamına kavuşturacak restorasyon projelerinin temeli törenle atıldı.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını, kent merkezinin yanında tüm Osmanlı coğrafyasında etkin bir şekilde sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki hizmet halkasına iki önemli projeyi daha ekledi. Üsküp'te bugüne kadar Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi Camii, İshak Paşa Camii, İsabey Camii Haziresi ve Yiğit Paşa Mezarı restorasyonu gibi çok sayıda tarihi ve kültürel miras projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, kentin en önemli manevi odaklarından Rufai Tekkesi ile günümüze sadece bazı kalıntıları ulaşan Gazi Baba Türbesi restorasyon projelerinin temelini törenle attı.

Üsküp açısından tarihi bir gün yaşandı. İlk tören günümüze ulaşan vakıfnamesine göre 1818 yılında kurulan Rufai Tekkesi'nde düzenlendi. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ile Bursa ve Üsküp'ten gelen davetliler katıldı.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 528 ziyaretçi çevrimiçi