BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ÜSKÜP TEFEYYÜZ TÜRK OKULU (1884)

- ÜSKÜP TEFEYYÜZ TÜRK OKULU (1884)

E-posta Yazdır

1884 yılında kurulmuş ve 500 bin nüfuslu Üsküp’de dört Türk okulundan biridir Tefeyyüz (İleri, feyz). 750 öğrencisi ve 50 Türk öğretmeni bulunmaktadır. Taşıma sistemi ile de çevreden öğrencilerin de okuduğu bu okul yakın zamanda TİKA tarafından onarılmıştır. Makedonya Üsküp’de devlet liselerinde ayrı Türk sınıflarının bulunduğunu ifade eden öğretmenler, anadilde eğitimlerini bu şekilde tamamlarken Türk öğrenciler resmi dil makedoncayada bu eğitim sisteminde çok iyi bir şekilde hakim olduklarını, Türkler arasında üniversite mezunu oranın da çok yüksek olduğunu belirttiler. Makedonya da bulunan yaklaşık 80 bin Türk kendi anadilinde eğitim yapabilmekteler ve gerekli kitaplar devlet tarafından ücretsiz olarak okullara dağıtılmaktadır.

Tefeyyüz İlkokulu tam olarak tarihi bilinmemekle birlikte 1880'li yıllarda Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk okulu olarak kurulmuştur. Osmanlı Devleti'nin Üsküp'ten çekilmesinden sonra Türk azınlık okulu haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında dört yıl eğitime ara veren Tefeyyüz İlkokulu, 1945'te yeniden açıldı ve Türkiye'de kullanılan alfabeyi benimseyerek Türkçe olarak eğitimini sürdürdü.

Kuruluşundan beri Tefeyyüz İlkokulu'nun eğitim dili Türkçedir ve öğretmenler Makedonca dersi dışında Makedonya Türklerindendir. Okutulan dersler arasında Türkçe, Fransızca, Makedonca, tarih, matematik gibi dersler vardı. 1950'li yıllarda bile bu okulun bahçesinde Türkçe marşlar söylenmiştir. Balkan kültürü ve edebiyatının gelişmesinde katkıda bulunan Enver Tuzcu ve Nigar Tuzcu 1950'li yıllarda bu okulda öğretmenlik yapmıştır.

O dönem öğrenciler kıyafet olarak serbest fakat şemsiperli şapka takıyorlardı. Makedonya Türkleri için günümüzde de büyük bir anlam ifade eden Tefeyyüz İlkokulu, öğrencilerinin göstermiş olduğu sportif başarı sayesinde 13 Kasım 2007 tarihinde 13 Kasım Yüksek Takdir Plaketini almaya hak kazanmıştır.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 619 ziyaretçi çevrimiçi