BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - Trans Anadolu projesi, Türkiye’nin Avrupa enerji pazarındaki rolünü vurguluyor

- Trans Anadolu projesi, Türkiye’nin Avrupa enerji pazarındaki rolünü vurguluyor

E-posta Yazdır

TRANS ANADOLU PROJESİ BALKANLAR'DAN AVRUPA'YA YENİ GAZ HATTI

Hazar doğal gazını Avrupa pazarlarına taşıma fikrini yeniden gündeme taşıyan Türkiye ve Azerbaycan, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı projesini (TANAP) hayata geçirmek için düğmeye basarken, söz konusu proje, Rus doğal gazına olan bağımlılığını azaltma peşindeki Avrupa tarafından memnuniyetle karşılandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 27 Haziran’da imzalanan 7 milyar dolar değerindeki anlaşmayı “tarihi” olarak nitelendirdi. Başlangıç kapasitesi yılda 16 milyar metreküp olarak belirlenen 2 bin kilometre uzunluğundaki boru hattı, ileride başka gaz kaynaklarını da nakledecek şekilde genişletilebilecek.

TANAP’nin 2018 yılında, Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz II sahasından doğal gaz ihracatına başlanmasıyla yaklaşık aynı tarihlerde tamamlanması bekleniyor. Projeyi yakından ilgilendiren bir diğer gelişme de, Şahdeniz II Konsorsiyumu’nun, Azerbaycan doğal gazının Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa’ya aktarımı için finale kalan iki isimden birinin – on yıllık Nabucco boru hattı projesinin kısaltılmış bir versiyonu olan – Nabucco Batı hattı olduğunu açıklaması idi. Nihai kararını önümüzdeki yıl vermesi planlanan Konsorsiyum, Nabucco Batı ile Türkiye-Yunanistan-Arnavutluk-İtalya rotalı Trans-Adriyatik Boru Hattı arasında bir seçim yapacak. Kaynak: setimes

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 572 ziyaretçi çevrimiçi