BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - Yunus Emre Enstitüsü, Bükreş ve Köstence Türk Kültür Merkezlerini Hizmete Açtı

- Yunus Emre Enstitüsü, Bükreş ve Köstence Türk Kültür Merkezlerini Hizmete Açtı

E-posta Yazdır
Türkiye’yi, Türk dilini, kültürünü, sanatını ve tarihini tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla faaliyetlerde bulunan Yunus Emre Enstitüsü on yedinci Kültür Merkezini Bükreş’te, on sekizincisini Köstence’de açtı.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’ın teşrifleriyle açılan Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Türkçe öğrenmek isteyenlere yönelik dil kursları düzenlemenin yanı sıra, çeşitli uluslararası sanatsal, kültürel ve bilimsel faaliyetlere de ev sahipliği yapacak.

Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılışını Sayın Ertuğrul Günay ve Romanya Kültür Bakanı Sayın Kelemen Hunor’un yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan ve Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Ömür Şölendil yaptı. Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılışında ise ayrıca Köstence Valisi Claudiu-lorya Palaz yer aldı.

Köstence ve Bükreş’te açılan yeni merkezlerle sayısı on sekizi bulan bu merkezlerin, 2012 yılının sonuna kadar yirmi beşi bulmasını hedeflediklerini söyleyen Günay; bu merkezlerin yalnızca dil eğitim merkezleri olmadığını, bunun yanı sıra geleneksel sanatlarımızı ve Türkiye’nin çağdaş gelişmelerini anlatacak gerçek bir “Kültür ve Sanat” merkezi olacağını belirtti. Bakan Günay, Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin Türkiye’nin tarihinin, güncel gelişmelerinin ve geleceğe bakan çağdaş yüzünün görülebileceği merkezler haline geleceğini söyledi.

Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin ilk faaliyeti açılışın ardından ziyarete açılan “Evliya Çelebi’nin İzinde” sergisi, Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin ilk faaliyeti ise “Bir Demet Balkan” fotoğraf sergisi oldu.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 472 ziyaretçi çevrimiçi