BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ATİNA'DA CAMİYE ONAY

- ATİNA'DA CAMİYE ONAY

E-posta Yazdır

ATİNA'DA CAMİYE ONAY

Avrupa’nın camiye sahip olmayan tek başkenti Atina, Yunan Parlamentosu’nun kararı ile yeni baştan inşa edilen bir camiye değil ancak askeri bir garajın camiye dönüştürülmesi ile minaresiz de olsa bir camiye sahip olacak.

7 Eylül 2011 tarihinde kaçak yapıların düzenlenmesi ve turistik yapılar ile ilgili bir yasa çerçevesinde Atina’nın Votanikos bölgesinde askeri bir garajın Atina’da yaşayan Müslümanlar için ibadet yerine dönüştürülmesine karar verildi. Parlamentoda yapılan oylamada oylamaya katılan 214 milletvekilinden 198’i evet oyu kullanırken LAOS partisi üyesi 15 milletvekili ise ilgili yasaya hayır dedi. Yasaya göre Atina’nın Votanikos semtinde Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait garajda bulunan yaklaşık 1000 metrekarelik bir hangar, minare inşa edilmeden camiye dönüştürülecek. Yaklaşık 300 kişi kapasiteli binada minare bulunmayacak. Bununla birlikte Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından atanması öngörülen bir imam bu camide görev yapacak. Caminin yönetimi ise yine devlet tarafından atanacak 5 Yunanlı devlet memuru ile 2 Müslüman’ dan oluşan bir heyete ait olacak.

KARAR MÜSLÜMANLARI TATMİN ETMEDİ

Yunan Parlamentosu’ndan çıkan karar Atina’da yaşayan Müslümanları tatmin etmedi. Yunanistan Müslümanlar Birliği Başkanı Mısırlı Naim Elgadur, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Dinimiz nedeniyle ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. 500 binden fazla Müslümanın yaşadığı Atina’da sadece 350 kişinin ibadetini yerine getirebilecek bir yer verilmesi bizimle alay etmektir” dedi.

Kaynak: BALKAN GÜNLÜĞÜ Gazetesi

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 643 ziyaretçi çevrimiçi