BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - CUMHURBAŞKANI GÜL BULGARİSTAN'DA

- CUMHURBAŞKANI GÜL BULGARİSTAN'DA

E-posta Yazdır

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’a giden Cumhurbaşkanı Gül, Sofya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan’ın, Balkanlar gibi önemli bir coğrafyada birbirine dostluk, iyi komşuluk ve ittifak bağlarıyla bağlı, ticari ve ekonomik ilişkileri hızla gelişen, dış politikada benzer yaklaşımlara sahip iki ülke olduğunu vurguladı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’a giden Cumhurbaşkanı Gül, Sofya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan’ın, Balkanlar gibi önemli bir coğrafyada birbirine dostluk, iyi komşuluk ve ittifak bağlarıyla bağlı, ticari ve ekonomik ilişkileri hızla gelişen, dış politikada benzer yaklaşımlara sahip iki ülke olduğunu vurguladı.

 

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un davetlisi olarak Bulgaristan’a gitti.

Sofya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, yaklaşık beş buçuk yıllık bir aradan sonra Bulgaristan’a ülkemizden bir kez daha Devlet Başkanı seviyesinde resmî ziyaret gerçekleştirileceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla bu ülkeye ilk ikili ziyareti teşkil etmesi nedeniyle özel bir önem taşıdığını ifade etti.

TÜRKİYE VE BULGARİSTAN ARASINDAKİ GÜÇLÜ İLİŞKİLER

Türkiye ve Bulgaristan’ın, Balkanlar gibi önemli bir coğrafyada birbirine dostluk, iyi komşuluk ve ittifak bağlarıyla bağlı, ticari ve ekonomik ilişkileri hızla gelişen, dış politikada benzer yaklaşımlara sahip iki ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ve Bulgaristan, ayrıca, Balkanlar’da ve Karadeniz Havzası’nda bölgesel istikrar ve dayanışmanın geliştirilmesinde anahtar rol oynamaktadırlar. NATO ve Avrupa Birliği bağlamında da Bulgaristan ile yakın iş birliği ve verimli bir diyalog içerisindeyiz” dedi.

“BULGARİSTAN’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI 2 MİLYAR DOLARI AŞTI”

Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan’ın, Balkanlar’da Türkiye'nin en büyük ticaret ortaklarından biri olduğunu ve 2010 yılında 2,4 milyar Avro olarak gerçekleşen ticaret hacminin, bu ziyareti vesilesiyle iki ülke arasındaki potansiyelin harekete geçirilmesi sayesinde daha da büyüyeceğine inandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, hâlihazırda bu ülkedeki Türk yatırımlarının, müteahhitlik hizmetleri de eklendiğinde 2 milyar ABD Doları’nı aştığına, enerji projelerinin de ülkelerimiz arasında en önemli iş birliği alanlarından birini oluşturduğuna dikkat çekti.

“SOYDAŞLARIMIZ İKİ ÜLKE ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜSÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR”

Türk asıllı Bulgaristan vatandaşlarının, iki ülke ilişkilerinin güçlendirmesinde dostluk köprüsü vazifesi gördüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Soydaşlarımızın, Bulgaristan’ın eşit haklara sahip vatandaşları olarak bu ülkenin refahına ve gelişimine katkı sağlamalarından memnuniyet duymaktayız” diye konuştu.

SOFYA’DA ÜST DÜZEY TEMASLAR

Cumhurbaşkanı Gül, Sofya’da Cumhurbaşkanı Parvanov’un yanı sıra, Bulgaristan Başbakanı Borisov, Ulusal Meclis Başkanı Tsaçeva, Ulusal Meclis Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ramadan Bayram Atalay ve Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı gibi üst düzey yetkililerle de görüşeceğini iletti.

CUMHURBAŞKANI GÜL SOYDAŞLARIMIZLA BİR ARAYA GELECEK

Cumhurbaşkanı Parvanov ile birlikte yarın Sofya’da düzenlenecek olan “Türkiye-Bulgaristan İş Forumu”nun açılış törenine katılarak Türk ve Bulgar iş adamlarına hitap edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, ziyareti vesilesiyle Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda yer alan Deliorman bölgesindeki Şumnu kentinde de Salı günü temas ve incelemelerde bulunacağını; bu şehirde yaşayan soydaşlarımızla bir araya geleceğini ve Şumnu’da efsanevi Türk güreşçisi Koca Yusuf’un heykelinin açılış törenine de iştirak edeceğini bildirdi.

KALABALIK BİR HEYET CUMHURBAŞKANI GÜL’E REFAKAT EDİYOR
Resmî ziyaretinin, son dönemde her alanda büyük gelişme gösteren Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin daha da ileriye götürülmesine somut katkıda bulunacağına olan inancını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül’e, milletvekilleri, üst düzey yetkililer, akademisyenler ve basın mensuplarından oluşan bir heyet refakat ediyor.

Akşamüzeri Bulgaristan’a ulaşan Cumhurbaşkanı Gül’ü Sofya Havalimanı'nda Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Protokol Müdürü Mitko Nikolov, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ve öteki ilgililer karşıladı. (e-ha)

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 580 ziyaretçi çevrimiçi