BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - TİKA'DAN BOSNA'DA EĞİTİM SAĞLIK YATIRIMLARI

- TİKA'DAN BOSNA'DA EĞİTİM SAĞLIK YATIRIMLARI

E-posta Yazdır

TİKA tarafından Bosna-Hersek’te sağlık ve eğitim alanında gerçekleştirilen kalkınma yardımı projelerinin açılışları, ülkeyi ziyaret eden Devlet Bakanı Faruk Çelik ve beraberindeki milletvekilleri ve TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya’nın da aralarında bulunduğu üst düzey bürokratlardan oluşan heyet tarafından gerçekleştirildi. İlk olarak 18 Şubat Cuma günü, Novi Travnik’teki Sultan Fatih Kreşi’nin açılışına katılan Bakan Çelik törende yaptığı konuşmada, “Türkiye, eğitime çok ciddi önem vermektedir. TİKA vasıtasıyla da dost ülkelere eğitim anlamında katkı sağlıyoruz” sözleriyle Türkiye'nin kalkınmadaki önceliklerini vurguladı. Bosna halkının yaşadığı acılara değinen Bakan Çelik, “Bu yeşil coğrafyada yakın geçmişte çok acılar yaşandı. Gelecekte bu acıların yaşanmaması için Türkiye Cumhuriyeti olarak gayret sarf ediyoruz. Kin, nefret değil barış üzerine bir eğitim kurulmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Travnik’in tarihte pek çok devlet adamı yetiştirdiğini de hatırlatan Bakan Çelik, “Osmanlı burada çok sayıda devlet adamı yetiştirdi, umarım hizmete açılan bu kreşten geleceğin devlet adamları çıkar” dedi.

 

 

Novi Travnik Müftüsü Nusret Abdibegoviç ise törendeki konuşmasında, “TİKA, Bosna’da çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin,  kardeşini yalnız bırakmadığını gösterdi ve Türkiye’nin yanımızda olmasından çok mutlu olduk” dedi. Fatih Kreşi Müdürü Hülya Rizviç ise, Kreşte dil, din ve ırk ayrımcılığının olmadığını, tüm çocuklara eşit davranıldığını ifade ederek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Devlet Bakanı Faruk Çelik ve TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya ile beraberindeki heyet, daha sonra Novi Travnik Meslek Lisesi ile Orta Bosna Kantonu’ndaki TİKA tarafından tadilatı yaptırılan 7 okulun açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde konuşan Bakan Çelik, “Onardığımız okullar için geldik. Birlikte olmaktan mutluyuz. Bosna-Hersek halkına Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın ve Türk Milletinin selamlarını getirdim” dedi ve okullardan yetişecek gençlerin eğitimlerine devam edebilmelerine katkı sağlamaktan dolayı Türkiye adına mutluluk duyduğunu söyledi.

Tadilatı yapılan okulların açılış töreninde konuşan Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Rendo ise, “Novi Travnik de savaştan etkilendi ve zarar gördü, bu da Şehrin gelişimini olumsuz etkiledi. Amacımız iyi okullara sahip olmak ve bu sayede kültürel ve ticari anlamda büyüme kaydetmek. Okul tadilatlarını gerçekleştiren TİKA’ya, Novi Travnikliler adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Burada yetişen çocuklar, hayırlı evlatlar olarak sizin bu hizmetinize karşılık verecekler” sözleriyle Türkiye’nin eğitime katkısının nesiller boyu sürecek etkilerine dikkat çekti. Kaynak: TİKA

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 553 ziyaretçi çevrimiçi