BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - KOSOVADA’Kİ FATİH CAMİ TÖRENLE AÇTI

- KOSOVADA’Kİ FATİH CAMİ TÖRENLE AÇTI

E-posta Yazdır

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN KOSOVADA’Kİ FATİH CAMİ VE SULTAN MURAT TÜRBESİ SELAMLIK BİNASI’NI TÖRENLE AÇTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberinde Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Egemen Bağış ile aralarında TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya'nın da bulunduğu üst düzey bürokratlar ve belediye başkanlarından oluşan heyetle gittiği Kosova’da, restorasyonu Başkanlığımızca tamamlanan ve bu yılın Ramazan ayında ibadete açılan Fatih Cami ile Sultan Murat Türbesi Selamlık Binası’nın açılış törenlerine katıldı.

Fatih Camii’ndeki açılış töreni, okunan Kur'an-ı Kerim ile başladı. Başbakan Erdoğan duaların ardından yaptığı konuşmada, Kosova'da bulunan 800 camiden biri olan ve Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de yaptırdığı Fatih Cami'nin restorasyonunun Kosova halkına hayırlı olmasını diledi.

Kosova ile Türkiye arasındaki kardeşliğin daha da pekişmesine faydası olacak bu hizmetlerin kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul'un fatihi Fatih Sultan Mehmet Han, fethin ardından Balkan coğrafyasına gelerek buradaki kardeşlerimizle kucaklaştı. Fatih, dedelerinin yaptığı gibi, çocuklarının yaptığı gibi buraya, almak için değil, vermek için geldi. Sadece Kosova'daki Osmanlı kültürel mirası, İstanbul'u hariç tutuğumuzda, Anadolu'daki kültürel mirastan neredeyse çoktur. Cami, imaret, köprü, kervansaraylar ecdadımızın buraya gösterdiği ilginin, muhabbetin silinmez izleridir. Bu eserle Türkiye ile Kosova arasındaki kardeşlik mührünü adete yeniliyoruz. Bunlar kardeşliğimizin nişaneleridir. Tarih bizi birbirimize kardeş eyledi. Bundan sonra da kardeş olarak güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Her gün bu kardeşliğimiz daha da güçlenerek geleceğe doğru yürüyecektir. Her alanda bu adımları atacağız.''

Kosova Başbakanı Haşim Taçi de, Fatih Camii açılışının Türkiye ve Kosova'yı bir araya getirdiğini ve yapılan hizmetlerin iki ülke arasındaki umudu, inancı ve birlikteliği daha da pekiştirdiğini ifade etti. İki ülke halkları arasındaki dostluğun daimi olacağını belirten Taçi, “Bizler de hoşgörülü, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, demokrasi ve ilerleme yolunda bir Kosova'yı inşa etmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne bu yöndeki katkıları için teşekkür ediyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanö Fatih Camii’nin açılışından sonra, onarımı Başkanlığımızca gerçekleştirilen Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi Selamlık Binası Kültür ve Tanıtım Evi'ni açtı. Başbakan Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, eşsiz bir mutluluğu hep birlikte yaşadıklarını belirterek, Osmanlı Devleti'nin üçüncü sultanı, Sultan Murat Hüdavendigar'ın aziz hatırası önünde bulunduklarına dikkat çekti.

Erdoğan konuşmasını, “Bundan 711 yıl önce, bugünkü Türkiye sınırları içindeki Söğüt'te, Ertuğrul Gazi Oğlu Osman, toprağa bir tohum ekmişti. O tohum, barış tohumuydu. O tohum, adalet tohumuydu. O tohum, kardeşlik, dayanışma, paylaşma tohumuydu. İşte o tohum toprağa kök saldı, önce filiz verdi, ardından bir çınara dönüştü. Çınar'ın kolları, Doğu'da Açe Sumatra'ya, Batı'da Viyana'ya kadar uzandı. O tohumda zulüm, baskı, sindirme, asimilasyon olmadı. Murat Hüdavendigar, Osmanlı Çınarı'nın can damarlarından biriydi. Kahramanlığıyla olduğu kadar, aklıyla, şefkatiyle, adaletiyle, herkesi kucaklamasıyla da tarihte silinmez bir iz bıraktı. Bugün burada, manevi huzurunda bulunduğumuz Sultan Murad'ın nasıl şehit edildiğini unutmamız mümkün değil. Halbuki o, zaferin ardından, kibir göstermedi, mağrur olmadı, insanlara tepeden bakmadı ve insanları hor görmedi. Düşmanını dahi kucaklayacak kadar şefkatli, merhametli ve hoşgörülüydü. Ne var ki bu hoşgörüsünden, bu şefkatinden istifade ederek yanına yaklaşan bir düşman askeri tarafından şehit edildi. İlk ve tek şehit sultan olarak da ayrıca adını tarihe yazdırdı'' sözleriyle sürdürdü.

TİKA ve Türkiye Diyanet Vakfı eliyle, Kosovalı vatandaşın desteğiyle türbeyi onarma girişimlerini başlattıklarını belirten Başbakan Erdoğan,  TİKA eliyle Selamlık Binası'nın restorasyonunu da tamamlayarak, burayı ziyaret edenlerin yüzyıllara şahitlik edebilmesine, buradaki kardeşlik mesajlarını hissedebilmesine bir zemin hazırladıklarını vurguladı ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile birlikte açılış kurdelesini kesti.  Açılış töreninin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki heyetle birlikte Sultan Murat Türbesi’ni ziyaret etti ve Selamlık binasında faaliyete geçen Kültür ve Tanıtım Evi’ni gezdi. Kaynak: TIKA

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 312 ziyaretçi çevrimiçi