BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - DAYTON ANLAŞMASI 15. YAŞINDA

- DAYTON ANLAŞMASI 15. YAŞINDA

E-posta Yazdır

Bosna Hersek savaşına son veren Dayton Barış Anlaşması'nın 15. yıldönümünde, AB'nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko Türkiye'yi ziyaret edecek 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmanın parafe edildiği böylesine anlamlı bir günde Yüksek Temsilci Inzko'nun Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtilerek, Inzko'nun yarın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edileceği belirtildi. Inzko ile temaslarda, diğer bölge ülkeleriyle ilişkileri dahil olmak üzere Bosna Hersek'i ilgilendiren tüm konuların ele alınacağı kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan beri gördüğü en kanlı silahlı çatışma olan, yüzbinlerce insanın kıyımına ve milyonlarca insanın yerlerinden edilmesine yol açan Bosna-Hersek (BH) savaşına son veren ve bilahare Dayton Barış Anlaşması adını alan Barış için Genel Çerçeve Anlaşması'nın, zamanın Bosna-Hersek, Hırvatistan ve YFC cumhurbaşkanları tarafından parafe edilişinin 15. yıldönümü olduğu hatırlatıldı.

 

Açıklamada, 14 Aralık 1995'te Paris'te anılan üç Balkan ülkesinin Cumhurbaşkanları Aliya İzzetbegoviç, Franko Tudjman ve Slobodan Miloseviç tarafından resmen imzalanan anlaşma neticesinde Bosna Hersek savaşının sona ererek; Boşnakların ve Hırvatların yönetimindeki Bosna Hersek Federasyonu ile Bosnalı Sırpların yönetimindeki Sırp Cumhuriyeti olmak üzere büyük ölçüde özerk ikili taraftan oluşan egemen bir devlet olan Bosna-Hersek'in kurulduğu, ülkenin uluslararası ve entitelerarası sınırlarının belirlendiği de belirtildi.

"15 yıl zarfında koşullar değişmiş olmakla birlikte bugün ulaşılan noktada aynı acıların bir daha yaşanmaması için Türkiye yoğun gayret sarf etmekte, bu çerçevede oluşturulan Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan ve Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan üçlü danışma mekanizmaları vasıtasıyla bölgede normalleşmenin sağlanmasına doğrudan katkıda bulunmaktadır" denilen açıklamada, Türkiye'nin "Balkanlar'ın kalbi" olarak gördüğü BH'nin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne ve BH halkının refah ve esenliğine büyük önem atfettiği kaydedildi.
Kaynak: AA 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 571 ziyaretçi çevrimiçi