BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - SARAYBOSNA'DA BAYRAM KUTLANIYOR

- SARAYBOSNA'DA BAYRAM KUTLANIYOR

E-posta Yazdır

Müslümanlar, İslamın kutsal ayı Ramazan'dan iki ay on gün sonra, tüm Müslümanların eşitlik ve kardeşlik duyguları etrafında birleşmesi çağrısında bulunan Kurban Bayramını kutluyor.Hac mevsimi ile aynı zamana denk gelen Kurban Bayramı, İbrahim'in, Allah'a bağlılığınıgöstermek için oğlu İsmail'i kurban etmek isterken, Allahın, kurban etmesi için İbrahim'e bir koç göndermesinin anısına kutlanıyor. İnananlar, bu olayın anısına, yapılan fedakarlığı temsilen kurban adı verilen bir koyun kesiyor. BH'deki kutlamalara çocuklara verilen hediyeler ve aile bireyleri ve misafirlerin ağırlandığı mükellef sofralar damgasını vuruyor.

U Sarajevu proslavljen Kurban-bajram

Dva mjeseca i deset dana nakon svetog islamskog mjeseca Ramazana, muslimani slave Kurban-bajram, praznik žrtve koji muslimane poziva na jedinstvo u zajedničkom cilju -- jednakosti i bratstvu. Kurban-bajram pada u vrijeme hadždža i njime se slavi spremnost Abrahama da žrtvuje svog sina Ismaila kao akt predanosti Bogu, nakon čega on intervenira da se namjesto toga žrtvuje ovan. Vjernici odaju počast mrtvima i kolju ovcu -- zvanu kurban -- kao simbol te žrtve. Proslave u BiH obilježene su darivanjem djece i obilnom trpezom za porodicu i goste

 

SETimes'a konuşan pek çok Saraybosnalı, bayramı geçmiş yıllarda olduğu gibi aileleri ve arkadaşlarıyla kutlamaya devam edeceklerini, ancak kurban kesmeyeceklerini belirtti.

BH'de bu yılki Kurban Bayramı kutlamaları, Saraybosna Tarih Arşivi tarafından düzenlenen ve Saraybosna'nın ilk yüksek öğrenim kurumu olarak bilinen, 16. yüzyıldan kalma Kurşunlu Medresenin ev sahipliği yaptığı, Kuran yazmaları sergisi ile aynı tarihe denk geldi.

12 Kasım Cuma günkü açılış töreninde bir konuşma yapan, ünlü Saraybosnalı Profesör Esad Durakoviç, sergiyi "sürekliliğin bir kanıtı" olarak nitelendirdi.

Durakoviç, "Kuran, hem kaligrafik yazmaları hem de ciltleme yöntemleri bakımından bir yorum fırsatı sunuyor", dedi.

Sergide, İslam dininin kutsal kitabının başlıca el yazması örneklerinin yanında Arap kaligrafisinden örnekler de yer alıyor. Serginin en önemli eserlerinden biri de 14 ya da 15. yüzyıldan kalma olduğu düşünülen bir Kuran nüshası .

1463-1807 döneminden kalma ferman ve buyrukların üzerinde bulunan Bosna ve Hersek valilerine ait mühürler de sergilenen eserler arasında. Daimi olarak Dubrovnik Devlet Arşivlerinde tutulan bu mühürler, Dubrovnikli arşivci Vesna Mijoviç'in önemli çabaları sayesinde sergi için Saraybosna'ya getirildi.

Mühürlerin çoğunluğu, Bosna paşalığı (Osmanlı ili) valilerine ait; küçük bir kısmı ise Bosna paşalığının alt idari birimlerinden Hersek sancağından kalma.

Saraybosna Tarih Arşivinden Haris Zaimoviç, konuyla ilgili olarak şöyle diyor: "Sergi, Kurban Bayramı düşünülerek organize edilse de, bu amacın ötesine geçiyor. Saraybosna'nın tarihi mesajına dikkat çeken bu sergi, kent için uzun vadeli bir armağan olarak nitelendirilebilir."

Bosna'nın İslam diniyle tanışması, Osmanlı yönetimine geçmesinden çok daha öncesine dayanıyor, zira Osmanlı askerleri ortaçağdaki Bosna Krallığının sınırlarında daimi olarak mevzilenmiş durumdaydı.

Bosna, 1463 yılından Avusturya'nın yönetimine geçtiği 1878 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğunun kontrolünde kaldı. Osmanlı yönetiminde geçen 415 yıl, Bosna nüfusunun genel yaşamı üzerinde önemli etkiler bıraktı.

Kaynak: www.setimes.com

 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 360 ziyaretçi çevrimiçi