BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - 'TÜRKİYE GÜÇLÜ ve BİLGE BİR AĞABEY"'

- 'TÜRKİYE GÜÇLÜ ve BİLGE BİR AĞABEY"'

E-posta Yazdır

'Türkiye'yi güçlü ve bilge bir ağabey gibi görüyoruz'

BİLGE KRAL'IN OĞLU BAKİR İZZETBEGOVİÇ İLK RESMİ ZİYARETİNİ TÜRKİYE'YE YAPTI

Görüşmelerde Bosna'nın Aliya İzzetbegoviç'in bıraktığı en önemli emanetlerin başında geldiğini ifade eden Davutoğlu, "Bekir İzzetbegoviç'e şunu açık bir şekilde ifade etmek istiyorum: Türkiye bütün imkanlarıyla Bosna Hersek'in ve Aliya İzzetbegoviç'in emanetinin arkasındadır, savunucusudur." dedi. Bosna Hersek'in NATO ve Avrupa Atlantik kurumlarıyla olan ilişkilerinde Türkiye'nin verdiği destekten dolayı minnettarlıklarını belirten İzzetbegoviç de, "Sayenizde Bosna Hersek ayağa kalkmaktadır. Türkiye, Balkanlar'da istikrar ve güvenlik faktörüdür. Çeşitli etnik grupların bulunduğu ülkemizde Türkiye, barış için büyük teminattır." dedi.

Bosna savaşı sırasında Müslümanların liderliğini yapan Aliya İzzetbegoviç'in oğlu olan Bakir İzzetbegoviç Ankara'da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Başbakan Erdoğan ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Çankaya Köşkü'nden yapılan açıklamaya göre Gül, İzzetbegoviç'i, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliğine seçilmesinden dolayı kutlayarak şeffaf seçimlerden duyduğu mumnuniyeti dile getirdi.

 

Bosna-Hersek'te önceki gün yapılan seçimlerde Boşnakları temsilen Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi Üyeliğine seçilen merhum Aliya İzzetbegoviç'in oğlu Bakir İzzetbegoviç,"Türkiye'yi güçlü ve bilge bir ağabey gibi görüyoruz. Doğru bir şekilde hem Boşnaklara hem de Balkanlar'daki diğer halklara yardım etmektedir" dedi.  Bakir İzzetbegoviç, babası merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokrat Hareket Partisinin (SDA) adayı olarak girdiği seçimlerde Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine seçilmesinin ardından AA'ya demeç verdi. Bosna-Hersek'i seçimlerin ardından nasıl bir gelecek bekliyor" sorusuna İzzetbegoviç, Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar arasında bozulan ilişkilerin yeniden düzelmesi, Balkanlar'daki komşu ülkelerle ilişkilerin daha iyiye gitmesi için çaba harcayacağını belirtti. "İzzetbegoviç, yeni dönemde temel hedeflerini, barış ortamının ve istikrarın sağlanması, yatırımları ülkeye çekmek, ekonominin düzelmesi, genç nüfusa iş vermek, AB'ye ve NATO'ya giriş yolunun hızlanması olarak açıkladı. Kaynak: Zaman gazetesi

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 560 ziyaretçi çevrimiçi