BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - CUMHURBAŞKANI GÜL BOSNA'DA

- CUMHURBAŞKANI GÜL BOSNA'DA

E-posta Yazdır

''BURALARI ÜSKÜDAR'A, BURSA'YA BENZİYOR''

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sözlerine, güzel bir Saraybosna gününde, bir Türk üniversitesine konuk olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. ''Sizlere Türk halkının en iyi dileklerini sunuyorum'' diyen Gül, Bosna Hersek'te, aradaki ortak kültür nedeniyle kendilerini yabancı hissetmediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, ''Buraları Üsküdar'a, Bursa'ya benziyor. Üsküdar'ın denizi var. Buranın da denizi olsa daha da benzer ama camileriyle, güzellikleriyle Bursa'ya çok benziyor. Hep ortak geçmişimizi hatırlıyorum'' diye konuştu. Bosna Hersek'te dün yaptığı görüşmelerde de işbirliğinin daha da geliştirilmesi yönünde atılacak adımların ele alındığını belirten Gül, ''Eminim şunu biliyorsunuz ki, bütün Türk halkının kalbinde Bosna Hersek'in ayrı bir yeri vardır'' dedi.

Türkiye'de yaşayan pek çok ailenin Balkanlar'da akrabaları bulunduğunu, ailelerinin buralardan geldiğini ve hatta bazılarının dedelerinin mezarlarının da Balkanlar'da olduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin desteğini sürdürmeye ve bu bağı güçlü tutmaya kararlı olduğunu söyledi. Eğitim kurumlarının da bağları güçlü tutmak için önemli roller üstlendiklerini belirten Gül, üniversitede eğitim alan gençlerin Bosna Hersek ile geçmişten gelen bağları geleceğe taşıyacağına inandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, bir başka Türk okulu olan Uluslararası Saraybosna Üniversitesini ziyaret etti. Üniversitenin Bosna Hersek'te giderek kendini kabul ettirdiğini belirten Gül, geçmişte yaptığı ziyarette üniversitenin geçici faaliyette olduğu binayı ziyaret ettiğini, geçen zamanda okulun daha da geliştiğini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki tarihi bağlardan söz eden Gül, ''Dün de konuşmamda söyledim; burası mutlu olursa biz de mutlu oluruz, burası kederlenirse biz de kederleniriz'' diye konuştu.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 552 ziyaretçi çevrimiçi