BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - İstanbul’un Fethi’nin 557. yıldönümü kutlanıyor

- İstanbul’un Fethi’nin 557. yıldönümü kutlanıyor

E-posta Yazdır

İstanbul’un Fethi’nin 557. yılı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç’te düzenlenecek büyük şölenle kutlanıyor.

İstanbul Fethi’nin 557. Yıl dönümü muhteşem törenlerle kutlanacak ve bu yıl bir ilk yaşanacak.

Belgrat Kapı’da yapılacak olan törende askerler mehteran bölüğünün muhteşem müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak. Törenlerde Askeri Mehter takımı ve öğrenciler çeşitli gösteriler yapacak.

Muhteşem kutlamalarda akşam saatlerinde ise İstanbullular Balat’ta buluşacaklar. Program saat 21.00’da ses ve su gösterisi ile başlayacak. Ardından sudan oluşturulan perdede İstanbul fetih filmi gösterilecek. Haliç üzerine kurulan platformda ise Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verecek. Programın sonlarına doğru ise ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi  İstanbulluları büyüleyecek.

Hazırlıklardan Bazı ayrıntılar:

 

* 16 m X 68m Boyutlarında 1088 m2 lik dev ekranda 8 adet projeksiyon cihazı ve watchout sistemi kullanılarak 3D tekniği ile yapılan Fetih filmi gösterimi. arası güçlere sahip 6 tanesi çok renkli, 10 tanesi yeşil, 16 lazerle dev lazer gösterisi

*  620 parça Pyro teknik malzeme ve alev efektleriyle ile filme ve azer gösterilerine senkronize efekt görüntüler yapılacak.

* 121 adet su pompası, 210 fıskiye ile 100 M genişliğinde  28 M yüksekliğe ulaşan , 45 Adet LED su aydınlatma ile desteklenen 24 farklı efekt özelliği olan su gösterisi platformu yapılacak. Gösteriler için 8 ayrı sahra tipi jeneratörden 2200 kw elektrik kullanılacak.

* Deniz yüzeyinden üç farklı noktadan  8100 adet havai fişek ile gösteri yapılacak.

* Deniz üzerinde Genelkurmay Başkanlığı,  Mehteran Bölüğü mehter konseri verecek. http://www.ibb.gov.tr

 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 633 ziyaretçi çevrimiçi