BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - II. BALKAN SEMPOZYUMU MANİSA'DA YAPIILDI

- II. BALKAN SEMPOZYUMU MANİSA'DA YAPIILDI

E-posta Yazdır

II.ULUSLARARASI BALKANLARDA TÜRK VARLIĞI SEMPOZYUMU

13-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen "II. Uluslararası Balkanlarda Türk Varlığı Sempozyumu" Manisa Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinin çeşitli salonlarında yapıldı.

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı  Rıfat Sait'inde katıldığı Dr. Sadık Ahmet salonundaki sempozyumda Rıfat Sait, Balkan ülkeleri arasında bir ağ kurulmasında Sivil toplum örgütlerinin ve düşünce kuruluşlarının rolü hakkında bildiri sundu. Daha sonra sırasıyla söz alan Cengiz Çolakoğlu "Yemin isyanının bastırılmasında üsküp, gilan, kalkandelen ve tabuları"  Dr. Ömer Kul "Köprülü/Tito-veles kazası, Başkent Üniversitesinden Dr. Emine Kısıklı "Romanya Türklerinin Atatürk ve devrimlerine bakışı" son olarak ta Dr. İsmail Arslan "20.yüzyül başlarında Balkanlardan bir ses, Drama da Kainat gazetesi" hakkındaki araştırmalarını slayt olarak katılımcılara sundular.

Konuşmaların ardından katılımcılar, konuşmacılara çeşitli sorular sorarak ayrıntılı bilgi sahibi oldular. Bir çok araştırmacı yazar ve tarihçinin katıldığı sempozyumda Balkan Türklerinin tarihi, dil özellikleri, kültürel değerleri, müzik ve folkloru ile mimari eserleriyle birlikte, ekonomik, siyasi ve sosyal yapıları anlatıldı. Sempozyum sonrası Manisa'nın tarihi ve turistik yerleri gezildikten sonra, akşam üstü de Akhisar'daki Ravika köyüne giderek incelemelerde bulunuldu. Kaynak: www.balkangunlugu.com

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 614 ziyaretçi çevrimiçi