BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ÜÇLÜ BALKAN ZİRVESİ İSTANBUL'DA YAPILDI

- ÜÇLÜ BALKAN ZİRVESİ İSTANBUL'DA YAPILDI

E-posta Yazdır

Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi hayati önem taşıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi hayati önem taşıyor. AB ve NATO ile entegrasyon, ülkelerimizin stratejik hedefleridir" dedi.
Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla gerçekleştirildi. Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen zirveye, Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Sladziç ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen zirvenin ardından aile fotoğrafı çekildi.

Daha sonra düzenlenen toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. Gül, "Türkiye özellikle son 6 aylık dönem boyunca dışişleri bakanları düzeyinde oluşturulan Türkiye, Bosna Hersek, Sırbistan üçlü dayanışma mekanizması marifetiyle yoğun çaba sarf etmiştir. Bugünkü görüşmelerimizde cumhurbaşkanları olarak, dışişleri bakanlarımıza süreçte verdikleri tam destekte teşekkür ettik ve onları bu yönde çalışmaya teşvik ettik. Müşterek ve samimi gayemiz Bosna, Boşnak, Sırp ilişkilerinin gerek devletler, gerek halklar düzeyinde daha geniş bir sonuç odakları bir perspektife oturmaktır. Bu amaçta neler yapabileceğimizi konuştuk" dedi.
Yapılan görüşmelerde, bir çok konuda işbirliğini yoğunlaştırmak yönünde karar aldıklarını ifade eden Abdullah Gül, "Yerel liderlerin birbirleriyle samimi ilişki kurabilmeleri ve Bosna Hersek'in geleceği için güçlerini birleştirmeleri için karşılıklı güven ortamının oluşturulması elzemdir. İki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi yönündeki gayretlerimiz bu bağlamda değerlendirilmelidir.
Gelecekle ilgili atılması gereken pozitif adımları konuştuk. Gelecekle ilgili ümit verici bir konuşma tarzı ortaya koydular. AB ve NATO ile entegrasyon, ülkelerimizin stratejik hedefleridir. Bu hedefin takibini yapmak, öncelikli sorumluluğumuzdur. Görüşmelerimizde AB ve Amerikalı ortaklarımızın bu yöndeki gayretlerimize aktif şekilde dahil olmasına verdiğimiz önemin altını çizdik" diye konuştu.
Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Sladziç ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic de yaptıkları konuşmalarla, görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirterek, memnuniyetlerini dile getirdi. Liderler, ülkeler arasındaki ilişkilerini iyi niyet çerçevesinde geliştireceklerini de belirtti.
Tadic, "Önümüzde yeni bir başlangıç var. Sırbistan, Bosna Hersek'i destekliyor. Sırbistan, Bosna Hersek'in çok iyi bir komşusu. Sırbistan'ın eksiksiz desteği var ve bu destek her zaman iyi niyetle sürecek. Bosna Hersek'le beraber ortak noktamız var. O da Avrupa Birliği. Bosna Hersek'in NATO'ya üyeliğini destekliyoruz" dedi.
Türkiye ve Sırbistan arasındaki ikili ilişkilerin zirveye ulaştığına dikkat çeken Boris Tadic, "Ekonomik ilişkilerimiz çok iyi. Aynı zamanda stratejik ortaklığımız, planlarımız var. Türk işadamlarını ülkemizde görmek isteriz. Türkiye ile ekonomik işbirliğimizi daha da ileriye götürmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 369 ziyaretçi çevrimiçi