BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - BOSNA, NATO ÜYELİK EYLEM PLANINA ALINDI

- BOSNA, NATO ÜYELİK EYLEM PLANINA ALINDI

E-posta Yazdır

BOSNA İÇİN TARİHİ BİR GÜN...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek'in NATO Üyelik Eylem Planına alınmasını "Bugün gerçekten Bosna için, NATO için ve Bosna'yı her zaman destekleyegelen kardeş ülke Türkiye için çok tarihi bir gün" şeklinde değerlendirdi.

NATO dışişleri bakanlarının yoğun müzakerelerin ardından dün gece aldığı kararda büyük katkısı olan Davutoğlu, Bosnalı meslektaşı Sven Alkalaj'la ortak basın toplantısı düzenledi.

NATO Üyelik Eylem Planının Bosna'nın geleceğine damga vuracak çok önemli bir karar olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Çünkü Bosna'nın geleceğinde, istikrarın, sınır bütünlüğünün, güvenliğin, refahın sağlanabilmesi için Bosna'nın uluslararası topluma entegrasyonu çok büyük önem taşıyor. NATO üyeliği bu bakımdan Bosna'nın güvenliğini ve istikrarını garantileyecek en önemli araçlardan biridir" dedi.

Türkiye'nin Üyelik Eylem Planı için hem Bosna Hersek'ten beklenen reformların hayata geçirilmesinde, hem de buna mesafeli yaklaşan NATO üyelerinin ikna edilmesinde elinden gelen çabayı gösterdiğini anlatan Davutoğlu, "Bu meseleyi kendi meselemiz olarak takip ettik. Her aşamasında Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, ben, bakanlığımız, NATO Daimi Temsilciliğimiz olayı yakından takip ederek destek verdik. Dün birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yoğun tartışmalar yaşandı. Ancak sonunda bir mutabakat sağlandı. Bu bizim için, Bosna tarihi için çok önemli bir dönüm noktası. Türkiye her zaman Bosna'nın yanında yer almıştır, yer almaya devam edecektir. Her platformda Bosna'yı desteklemiştir" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Bosna'nın NATO ve AB üyeliğine tam destek veriyoruz. Bosna'nın komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesine büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede Türkiye, Bosna Hersek, Sırbistan üçlü zirvesi yarın İstanbul'da toplanacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın (Boris) Tadiç ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Sayın (Haris) Sladziç orada bulunacaklar. Bizler de dışişleri bakanları olarak bulunacağız. Yine önümüzdeki hafta çarşamba günü, Türkiye, Bosna Hersek, Hırvatistan dışişleri bakanları üçlü toplantısı tertip edeceğiz. Gördüğünüz gibi gerek bölgesel alanda gerek ikili ilişkilerde gerekse uluslararası platformda biz Bosna'yı ve Bosna'yla ilgili konuları birinci dereceden ilgili ülke olarak takip ediyoruz" dedi.

Davutoğlu, Üyelik Eylem Planının "Bosna'nın NATO'ya tam üyeliğinin ilk adımı olarak tarihe geçmesi ve tam üyeliğin en kısa zamanda gerçekleşmesi" umudunu dile getirdi.

-SVEN ALKALAJ-

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ise bu kararın alınmasındaki katkılarından dolayı Davutoğlu'na, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'e ve onay veren 28 üye ülkeye teşekkür ederek bu tarihi toplantıya evsahipliği yapan Estonya'nın her zaman Bosna tarihinde hazırlanacağını belirtti.

Üyelik Eylem Planı için çok zorlu savunma reformlarını hayata geçirdiklerini anlatan Alkalaj, "Bosna için çok büyük gün. Artık NATO kapısını tıklatıyoruz. Üyeliğin bir adım gerisindeyiz" dedi.

Alkalaj, Bosna Hersek'in stratejik hedef olarak belirlediği NATO üyeliği için gerekli reformları kararlılıkla hayata geçirmeye devam edeceğini ifade etti.

NATO'nun Üyelik Eylem Planı, aday ülkeleri üyeliğe hazırlamak için yapmaları gereken siyasi ve ekonomik alanlar ile savunma ve güvenlik alanlarında reformlarla ilgili NATO tavsiye, yardım ve pratik destek programlarını kapsıyor. NATO Üyelik Eylem Planında halen Karadağ'la birlikte, Yunanistan'la isim anlaşmazlığını çözemediği için bu ülkenin vetosu nedeniyle üye olamayan Makedonya bulunuyor.

AA

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 322 ziyaretçi çevrimiçi