BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - HIRVAT CUMHURBAŞKANINDAN UZLAŞMA ÇAĞRISI

- HIRVAT CUMHURBAŞKANINDAN UZLAŞMA ÇAĞRISI

E-posta Yazdır

Hırvat lider İvo Josipoviç BH parlamentosuna, ülkesinin "hâlâ bize azap çektiren bölünmelerdeki" rolünden ötürü üzüntü duyduğunu söyledi.

İvo Josipoviç, ülkesinin çoğu Boşnak olmak üzere yaklaşık 100 bin insanın hayatını kaybettiği kanlı 1992-1995 Bosna-Hersek (BH) ihtilafında oynadığı rolden ötürü açıkça özür dileyen ilk Hırvat cumhurbaşkanı oldu. Josipoviç, 14 Nisan Çarşamba günü parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada özür diledi.

Komşu ülkeye yaptığı iki günlük ilk resmi ziyaretin başında yaptığı konuşmada Josipoviç, "Hırvat siyasetinin insanların acı çekmesine ve bize hâlâ azap çektiren bölünmelere katkıda bulunmuş olmasından derin üzüntü duyuyorum." dedi.

Josipoviç, Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırpların kuşkuları ve korkuları aşarak, birbirlerini affetmelerinin zamanının geldiğini söyledi.

Sırp reformcu Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in Salı günü Mostar'da söylediği sözleri tekrarlayan Josipoviç, bölge ülkelerinin geçmişi geride bırakıp ortak Avrupa-Atlantik entegrasyon hedeflerine odaklanmaları gerektiğini belirtti.

"Yeni bir siyaset gerektiren yeni bir dönem başladı." diyen lider şöyle devam etti: "Eski ihtilaflar ve çekişmeler yerine, Hırvatistan Bosna'ya Avrupa Birliği ve NATO yolunda tüm kalbiyle destek ve yardım sağlamaya hazırdır."

1995 Dayton Barış Anlaşması BH'deki ihtilafa son verdi ve ülkeyi Sırp yönetimindeki Sırp Cumhuriyeti ve Müslüman-Hırvat BH Federasyonu olmak üzere iki özerk tarafa böldü.

Son yıllarda ülkedeki ana etnik gruplar arasında artan siyasi gerginlikler, ülkenin AB üyelik yolundaki ilerlemesini büyük ölçüde yavaşlattı. Konuşmasında Josipoviç, BH bünyesinde kendi taraflarını kurmak için bastıran Bosnalı Hırvatları bu fikirden vazgeçmeye çağırdı.

Kaynak: www.setimes.com

 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 366 ziyaretçi çevrimiçi