BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - BAŞBAKAN ERDOĞAN BOSNA'DA

- BAŞBAKAN ERDOĞAN BOSNA'DA

E-posta Yazdır

BAŞBAKAN TAYYİP ERDOĞAN BOSNA-HERSEK'TE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Nisan Pazartesi günü, ilk durağı Bosna-Hersek olacak. Sırbistan Parlamentosu’nun Srebrenitsa katliamını kınayan karar tasarısını 30 Mart’ta kabul etmesinin ardından gerçekleşecek ziyaret, Türkiye’nin Balkanların istikrarına verdiği desteği ortaya koyacak. Bosna-Hersek ziyaretinde Başbakan Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da eşlik edecek.

Davutoğlu, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, "Son 6-7 ayda Balkanlarda çok aktif bir rol üstlendik. Bosna Hersek’in istikrarı Balkanların istikrarı açısından en temel unsurdur. Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğünü koruması, Bosna-Hersek içinde yaşayan değişik grupların birbirlerine güven duygusu içinde yaklaşmaları Balkan barışı açısından büyük önem taşıyor. Bu güven unsurunun yerleşmesi için de Sırbistan’ın katkısı gerekiyordu. Sırbistan Parlamentosunun aldığı bu karar bu yönde psikolojik eşiğin aşılması yönünde olumlu bir karardır" dedi.

Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Sladjzic başta olmak üzere liderlerle bir araya gelecek. Boşnak Enstitüsü tarafından düzenlenecek toplantıya katılacak olan Erdoğan’a Enstitü’nün yönetim kurulu şeref üyeliği plaketi verilecek.

Erdoğan, Birinci Uluslararası Yatırım Konferansı ve Saraybosna İş Forumu’na katılacak. Yatırım Konferansı’na katılacaklar arasında, İspanya Başbakanı Zapatero, Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair de bulunuyor. Kaynak; www.trt.net.tr

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 286 ziyaretçi çevrimiçi