BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - TÜRK-KOSOVA İŞ FORMU

- TÜRK-KOSOVA İŞ FORMU

E-posta Yazdır
 
TÜRK-KOSOVA İŞ FORUMU
DEİK/Türk-Kosova İş Konseyi, 30 Mart tarihinde Türk ve Kosovalı işadamlarını buluşturdu. Kosova Ekonomi ve Maliye Bakanı Ahmet Shala, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katıldığı Türk-Kosova İş Forumu’nda DEİK İcra Krulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk-Kosova İş Konseyi Başkanı Zeki Çalışkan Eşbaşkanı Besim Beqaj’da yer aldı.
 
Çağlayan "Türk-Kosova İş Forumu"nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Kosova'nın Avrupa coğrafyasındaki, dünyadaki yerinin daha yüksek düzeylere gelmesinin, Türkiye'nin beklentisi olduğunu kaydetti.
 
Özellikle Balkanlar'da güçlü, kuvvetli, dirayetli bir Kosova istediklerini ifade eden Çağlayan, Kosova'ya uluslararası alanda sözü dinlenen ülke olması konusunda verdikleri desteği artıracaklarını ve önümüzdeki dönemde her alanda uluslararası alanda atacağı adımlarda Kosova'nın yanında olacaklarını bildirdi. Çağlayan, iki ülke arasındaki dostluğun, ekonomiye yansımadığına dikkati çekerek, Kosova'yla olan ticaret hacminin 2002'den bu yana 3-4'e katlandığını, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Türk iş adamlarını Kosova'da yatırım yapmaya davet eden Çağlayan, Türkiye'nin Kosova'ya 270 milyon dolarlık ihracat, Kosova'dan 10 milyon dolarlık ithalat yaptığını kaydederek, "Bu, bizi mutlu eden bir ekonomik gelişme değildir. Başka ülke olsa bunu söylemem, ama kardeş ve dost Kosova aleyhine olan bu açığı dengeleyelim" dedi.
 
 
Çağlayan, Kosova'nın turizm, inşaat, sanayi başta olmak üzere her alanda yatırımlarla donanmasıyla, iyi bir konuma geleceğini dile getirerek, "Türk iş adamlarının, Kosova'ya yapılacak yatırımları görev olarak kabul etmesi lazım" dedi.
 
"KOSOVA, AVRUPA ÜLKELERİNE DOĞRU TİCARETİ HIZLANDIRACAK BİR KAPI"
 
Kosova Ekonomi ve Maliye Bakanı Ahmet Shala ise Türkiye'den politikacıların, iş adamlarının, Kosova'yı Avrupa ülkelerine doğru ticareti hızlandıracak bir kapı olarak görmelerini isterken, Kosova'yı Avrupa'da vergilerin en az olduğu ülke olarak tutmaya çalıştıklarını söyledi.
Türkiye'den yatırımcı beklediklerini ifade eden Shala, Kosovalı yatırımcılara sağlanan her türlü kolaylığın Türk iş adamlarına sağlanacağını bildirdi.
 
Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova'nın vizyonunun AB olduğunu vurgulayarak, yasama sisteminin devamında yapacakları proje ve yatırımların önemine işaret etti.
 
 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 631 ziyaretçi çevrimiçi