BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - BALKAN STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (BASAM) KURULDU

- BALKAN STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (BASAM) KURULDU

E-posta Yazdır PDF


Rifat Sait - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

İzmir’de ilk kez bir Stratejik Araştırma Merkezi diğer ismiyle "Think -Tank" yani düşünce kuruluşu kuruldu: “Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi” kısa adıyla BASAM

Naçizane Kurucu başkanlığını üstlendiğim BASAM’ın Türkiye ve Balkan ülkelerinde önemli hizmetlere imza atacağını söylemek istiyorum.  Dernek statüsünde kurulan BASAM’ın amacı Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında Stratejik bir köprü kurmaktır. BASAM, Balkanlar üzerine araştırmalar yapacak, konferanslar düzenleyecek, uluslar arası organizasyonlara imza atacak. Balkanlarla ilgili birçok yerde BASAM’ın ismini duyacaksınız. Bazen ev sahibi bazen konuk olarak… En yakın zamanda Türkiye’deki diğer Düşünce kuruluşları ile üniversitelerin ilgili bölümleriyle temasa geçip ortak bir iletişim ağı kurmak istiyoruz. Kısmetse ilk aktivitemiz Dışişleri bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nu Dış politika üzerine bir konuşma yapmak üzere ilk kez İzmir’e getirmek olacak. Sayın bakandan bu konuda şifahen bir söz aldık. Yapacağımız araştırmalar, aktiviteler, yazı ve makalelerimiz kardeş yayınımız olan Balkan Strateji dergisinde ve halen hazırlanmakta olan web sayfamızda kamuoyu ile paylaşılacak. Araştırmalarımızda akademik çalışmalara yer vermek istiyoruz. Kurumumuz başta Avrupa Birliği olmak üzere yerli ve yabancı projeleri takip edecek ve bizzat hazırlayacak. Sizlerden gelecek tüm bilimsel çalışmalara ve makalelere açık olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Elinizdeki kaynakları bizlerle paylaşabilirsiniz. 

 

BASAM’ın kurucuları ağırlıklı olarak Akademisyen ve gazetecilerden oluşuyor. Ancak konumuz içinde hizmet verebilecek çeşitli branşlardan çalışma arkadaşlarını önümüzdeki günlerde aramıza dahil edeceğiz. Sizlere BASAM’ın kurucularını meslekleriyle birlikte tanıtmak istiyorum. Rifat Sait – gazeteci, Prof.Dr. Koray Başol –Öğretim üyesi, Yrd. Doç.Dr. Balkan Devlen- Öğretim üyesi, Yrd. Doç. Dr. Bilgin Çelik, Hakan Serbest- Gazeteci, Sevilay Sait- Yönetici, Ebru Aslıer – Gazeteci-yazar, Zekiye Seda Sönmez Akademisyen, İsmet Topaloğlu Gazeteci-Yazar ve Sakol Brahaj –Akademisyen –Yazar. 

İlk olmak,  birinci olmak çok güzel. Evet, İzmir’deki ilk düşünce kuruluşuyuz. Bu onur verici bir olay. Düşünce kuruluşlarının sadece Ankara ve İstanbul’da kurulmasını yadırgayanlardan biri olarak artık rahatım. Umuyorum ve bekliyorum,  Türkiye’nin her ilinde böyle bir kurum oluşturulur. Buna da ilham veren ilk kuruluş olmak isteriz. Çalışmalarımız yeni oluşumlara ilham versin ki, bu konuda projeler ve hizmetler artsın. Zira güzelliklerin çoğalması bizlere de güç verecek. Buna kesinlikle inanıyoruz. Şahsen mütevazi olsam da kurum olarak müsadenizle farklı düşünüyorum. Şuna inanıyorum; BASAM  daha pek çok konuda ilk olacaktır.  Ama tabiî ki tek kalmak istemiyoruz. Ortak çalışmalar yapabileceğimiz, güzel hizmetler veren , yararlı kurumları en yakın zamanda yanımızda görmek dileğiyle. Hayırlı olsun.

Kaynak: http://turanjeopolitigi.com/bologna-sureci/90-balkan-stratejik-aratrmalar-merkezi-basam.html

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 323 ziyaretçi çevrimiçi