BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - PRİZREN'DE ÇANAKKALE ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARI

- PRİZREN'DE ÇANAKKALE ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARI

E-posta Yazdır

ÇANAKKALE ZAFERİ PROGRAMINA PRİZREN’DE YOĞUN İLGİ

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ve Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği programa Prizren’de yoğun ilgi.

Prizren’de geleneksel olarak kaydedilen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü zengin içerikli bir programla herkesin beğenisini topladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende Albay Hasip Saygılı misafirleri selamlarken günün anlam ve önemini belirten bir konuşmada bulundu. Çanakkale Savaşı tarihçesi ve tarihteki rolü ve öneminden konuşan Üsteğmen Gökay Yıldız’dan sonra sinevizyon gösterisi de ilgiyle izlendi.

“Doğru Yol” çerçevesinde faaliyetini sürdüren “Aziz Buş” Tiyatrosu üyeleri tarafından hazırlanan “Şehitlere Selam Olsun” Oratoryo-Lirik Dansı törene ayrı bir renk, ayrı bir değer kattı. Sevgi Buş Kika ve Raif Buş tarafından hazırlanan program sanat diliyle bir zaferin öyküsüydü. Ses ve saz sanatçısı Agim Fişar yönetiminde Ata Çocukları Kolu, korodan türkülerle seyirci tarafından uzun süren alkışlandı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreninde Kosova’dan Çanakkale Savaşına katılanlar da anıldı. Gora bölgesinden Çanakkale şehitleri ve katılanların torunlarına teşekkür belgeler takdim edildi. Albay Hasip saygılı tarafından Birinci Dünya savaşında Prizren’den askere alınan ve 19 Kasım 1918 günü terhis edilen Adem Oğlu İsmail’in tezkere belgesi de torunu Nehat Kazaz’a verildi. Törenin sonunda programı hazırlayanlara plaketler ve teşekkür belgeleri verildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programına Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, T.C. Priştine Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, milletvekilleri Enis Kervan, Cezair Murati ve Vezire Emruş, Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy, Prizren İslam Birliği Başkanı Lutfi Balık, bakan yardımcıları, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Kaynak;http://www.kosovahaber.net/ 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 627 ziyaretçi çevrimiçi