BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ARNAVUTLUK’TAKİ OSMANLI DÖNEMİ TARİHİ ESERLERİNİN RESTORASYONU PROTOKOLÜ İMZALANDI

- ARNAVUTLUK’TAKİ OSMANLI DÖNEMİ TARİHİ ESERLERİNİN RESTORASYONU PROTOKOLÜ İMZALANDI

E-posta Yazdır


Arnavutluk’ta bulunan Osmanlı Dönemi tarihi eserlerin projelendirilmesi ve restorasyonuna ilişkin protokol, düzenlenen törenle imzalandı. TİKA Başkanlığı adına T.C. Tirana Büyükelçisi Hasan Aşan’ın imzaladığı protokol, Arnavutluk Turizm Kültür Gençlik ve Spor Bakanlığı, Arnavutluk Tarihi Eserler Enstitüsü ve Arnavutluk Müslüman Cemiyeti arasında gerçekleşti.

Protokol ile yaklaşık 500 yıllık Osmanlı döneminden miras kalan tarihi eserlerin restore edilmesi öngörülüyor. Proje kapsamında, Arnavutluk’ta bulunan Osmanlı dönemi Türk Eserlerinin Restorasyonu ile ilgili olarak Başkanlığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarından oluşan uzman bir heyet, 2009 yılında tüm Arnavutluk’ta incelemelerde bulunmuş ve restore edilebilir eserleri tespit etmişti. Projeye ilk olarak bu eserlerin çizimlerinin yapılarak başlanması hedefleniyor.

Törende konuşma yapan Arnavutluk Turizm Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Ferdinand Caferaj, ülkede Osmanlı döneminden kalan tarihi eserlerin Türkiye ve Arnavutluk’un ortak mirası olduğunu ifade ederek, bu eserlerin restorasyonunun TİKA tarafından gerçekleştirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

T.C. Tirana Büyükelçisi Hasan Aşan ise, Türkiye’nin bu ortak kültürel mirası canlandırmak amacıyla restorasyonu gerçekleştirecek olmasından gurur duyduğunu belirtirken, TİKA Arnavutluk Koordinatörü Ali Özgün Öztürk de, Başkanlığımızın Türkiye ile Arnavutluk arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için bir çok proje ve faaliyetler gerçekleştirdiğini söyledi.

 

 

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 539 ziyaretçi çevrimiçi