BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ANKARA'DA BALKAN BARIŞI

- ANKARA'DA BALKAN BARIŞI

E-posta YazdırANKARA'DA BALKAN BARIŞI

Balkanlar'da 1990'larda yaşanan savaşlar sonrası normalleşmeye dönük en önemli adımlardan biri 09 Şubat 2010'da Ankara'da atılıyor. Sırbistan ve Bosna dışişleri bakanları karşılıklı büyükelçi göndereceklerini açıklayacak

Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Balkanlarda yaşanan şiddetten en fazla etkilenen iki ülke Bosna Hersek ve Sırbistan'ın Dışişleri Bakanları yarın Ankara'da diplomatik ilişkilerine yeni boyut kazandıracak ve yıllardır mazlahatgüzar seviyisindeki ilişkilerini büyükelçilik düzeyine çıkaracak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun arabuluculuğunda 10 Ekim 2009'dan bu yana süren görüşmelerin beşinci turu yarın Ankara'da yapılacak. Sırbistan-Hırvatistan, Sırbistan-Bosna Hersek ve Bosna Hersek-Hırvatistan arasında normalleşmeyi sağlamak için 5 aydır bölgede mekik dokuyan Davutoğlu, en somut adımı da atmaya hazırlanıyor. Bakan Davutoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile iki ülke arasında normalleşme sürecini başlatan, diplomatik ilişkilerin canlandırılmasını öngören ve karşılıklı Büyükelçi atanmasını hedefleyen ortak kararı açıklayacak. Boşnak basını iki büyükelçinin isimlerinin bile belirlendiğini iddia ediyor.


BOSNA'YA SÜRPRİZ UÇUŞ
Davutoğlu, Sırplar ve Boşnaklar arasındaki bu sürece paralel olarak Balkanlarda aşamalı normalleşmeyi hedefliyor. Bu süreçte Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak ilk kez Bosnalı Sırplar'ın başkenti BanjaLuca'ya gitti. Bosnalı Sırp liderlerle görüştü. Üçlü danışma toplantısı olarak isimlendirilen bu görüşmelerde kritik aşama Davutoğlu'nun 14-15 Ocak tarihlerindeki Zagrep ve Belgrad ziyaretlerinde atıldı. Zagrep'te Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan, Belgrad'da da Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü danışma toplantılarının ardından, Davutoğlu önce telefonla Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Haris Sladziç ile görüştü. Daha sonra da Alkalaj'ı uçağına alıp, gece yarısı Saraybosna'ya gitti. Burada Sladziç ile gece geç saatlerde iki saati aşkın bir görüşme yapan Davutoğlu, bu beklenmedik görüşmenin ardından Ankara'ya dönmüştü.
Kaynak: SABAH gazetesi


 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 636 ziyaretçi çevrimiçi