BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - Arnavut blogcular sele tepkide kötü yönetim iddialarını tartışıyorlar

- Arnavut blogcular sele tepkide kötü yönetim iddialarını tartışıyorlar

E-posta Yazdır

Geçen ay yaşanan şiddetli yağışlar Arnavutluk'un kuzeybatısındaki Shkoder ve Lezhe bölgelerinde önemli ölçüde sel olaylarına yol açarak 5 binden fazla insanı yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda bıraktılar. Hükümet acil durumu idare ediş biçiminden ötürü kendisini kutlarken, ülke muhalefet partisi krize tepki olarak hidroelektrik santrallerindeki enerji seviyelerini düşürmenin selleri artıran bir hata olduğunu ileri sürdü.

Başsavcılık, yağışlar sırasında hidroelektrik santralleri/barajlarda kötü yönetim olasılıkları hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, hidroelektrik santralinin rezervuar kapaklarını açmaya ilişkin teknik kuralları incelemenin yanı sıra kapaklar açıldığında rezervuarlarda mevcut olan su seviyelerini kontrol ediyor. Seller yayıldıkça -başta üç önemli hidroelektrik santralinin üzerinde yer aldığı Drin Nehri boyunca olmak üzere Ocak ayı ortasına kadar süren- hükümet tepki verme telaşına düştü.

Arnavutluk olağanüstü hal ilan edip evlerini terk eden bir çok insana öğrenci yurtlarını açarken, diğerleri de dost ve akrabalarına sığındılar. Sel sularından kaçan insanlar evlerine geri döndükçe, hükümet de bir yandan hasar tespiti yapıp diğer yandan da sellerden etkilenen bütün ailelere zararlarının tazmin edileceğine dair söz verdi.

Başbakan Sali Berişa, "Tarihe geçecek kadar başarılı bir insani yardım operasyonu oldu." dedi. Dünya Bankası'nın Arnavutluk heyeti de Berişa'ya katılarak, olağanüstü hal yönetimini verimli olarak nitelendirdi.

Görüşler farklılık göstermesine karşın, birçok blogcu hükümetinin kötü yönetiminin selleri artırdığını ileri sürüyor.

davidd, "su kapakları iki hafta önceden açılsaydı bu seller yaşanmazdı." diyerek çoğunluğun düşüncesini dile getiriyor.

Ancak shigjeta olayların önceden görülemeyeceğini söylüyor. "Geçen yaz Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya veya Türkiye'de meydana gelen selleri kimse önceden görebilir miydi?" diye sonra yazar şöyle devam ediyor: "Yoksa farklı ülkeleri etkisi altına alan soğuk kıştan kaçınmak imkansız mıydı?"

Solidarnosc olaylar zincirini bir doğal afet olarak nitelendiriyor. "Hükümet ancak afete tepki verip vatandaşlarına yardım etmeseydi suçlanabilirdi, ancak bunu yaptı."

canart1975 ise bunun pek de öyle olmadığını savunarak, hükümetin sorumluluğunun "cenaze törenleri düzenlemek değil" afetleri önlemek olduğunu vurguluyor. Yazar, "hidroelektrik santralinin su kapaklarını açmanın sel oluşumunu önleme amaçlı planlı bir hareket olduğunu" da sözlerine ekliyor.

Boy, hükümet santralin teknik kurallarına uymuş olsaydı sellerin önlenebileceğinden emin. "Su debisi geçen yıla oranla daha düşük." diyen yazar şöyle devam ediyor: "Yaşananlar, ... daha fazla para kazanmak amacıyla yapılmış bir hatadır."

Yıllardır çalıştığı, sellerden etkilenen bütün bölgeleri iyi tanıyan birisi olarak BEHARI, bu bölgelerin geçmişten bu yana sel tehdidi altında olduğunu söylüyor. "Sorun, hükümetin selleri önlemek için neyi nasıl yapması gerektiğidir."

BEHARI, "Zaman değişti, ekonomi ve teknoloji ilerledi. Kısaca, gelecekte de seller yaşanmaması için bu bölgelere müdahale kaçınılmazdır." diye de ekliyor.

Son olarak, Pjer Thomas yaşananların "siyasilerin ciddi durumları idare etmede ne denli yetkinlikten uzak olduğunu" fazlasıyla gösterdiğini ileri sürüyor. Yazar, bu arada muhalefetin de aynı şekilde başarısız olacağına inanıyor. "Bizim yönetimimiz yetkinliğin en alt seviyelerindedir."

Kaynak: SETimes.com

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 325 ziyaretçi çevrimiçi