BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ROMANYA'DA TÜRK KÖYÜ - BAŞPINAR

- ROMANYA'DA TÜRK KÖYÜ - BAŞPINAR

E-posta Yazdır

Başpınarlılar: Sefil yaşamıyoruz, böyle mutluyuz...

Romanya’da nüfusunun tamamı Türk olan Başpınar köylüleri Türkiye’de basına yansıyan ‘Avrupa’nın en sefil köyü’ yakıştırmasından rahatsız. Köylüler söylenildiği kadar fakirliğin yaşanmadığını, hayatlarından mutlu olduklarını dile getirerek ‘önemli olan gönül zenginliği’ dediler.

 

 

Başpınar, Romanya’da nüfusunun tamamı Türk olan tek köy. 130 haneden oluşan köyün yaklaşık 480 sakini kendi halinde bir yaşantı sürüyor. Sakinlerince ‘Küçük İstanbul’ olarak nitelenen Başpınar, adını köy meydanında 150 yıldır şırıl şırıl akan çeşmesinden almış. Temel geçim kaynağı tarım ev hayvancılık olan köyde hemen her evde en az bir büyük baş hayvan besleniyor. Köyün sokaklarında tavuk sesi ördek sesine, keçi melemesi at nalının sesine karışıyor. Coğrafi konum olarak sapa bir noktada kalan Başpınar’da köylüler sakin ve huzurlu bir hayat sürdürüyor. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Başpınar köylüleri yaşadıkları imkansızlıklara rağmen hayatlarından memnun olduklarını ifade ediyorlar. 

Yaşadıkları imkansızlığa rağmen hayatlarından memnun olan Başpınar köylüleri, Türkiye’de basına yansıyan ‘Avrupa’nın en sefil köyü’ yakıştırmasından rahatsız. Köylüler söylenildiği kadar fakirliğin yaşanmadığını belirterek ‘önemli olan gönül zenginliği’ vurgusu yapıyor. Köyün ileri gelenlerinden Sebahattin Mehmet sitemini ‘Romanya’da bir Türk köyü hala ayakları üzerinde duruyor diye sevineceklerine böyle yazıyorlar. Biz buna razı değiliz.’ sözleriyle dile getiriyor. Herkesin evinde tencere kaynadığına vurgu yapan Mehmet, ‘Fakirlik de olsa insanın gönlü hoş olmalı’ görüşünde.

Köydeki duruma şahit olarak daha önce burada program yapan ‘Gezelim Görelim’ ve ‘Ayna’ programlarını örnek gösteren Mehmet, köye adını veren çeşmenin suyu için büyük şehirlerden gelenler olduğuna vurgu yapıyor.

Köyde çiftçilikle uğraşan Mehmet Hüseyin’in ise 7 dönüm arazisi var. Söylendiği kadar fakir olmadıklarının altını çizen Hüseyin, gençlere Türk firmalarının iş vererek sahip çıktığını kaydediyor. Köyün gençlerinden Arif Arif, gerçeği dobra dobra ifade etmekten çekinmiyor. ‘Köyde işsizlik de var fakirlik de. Mutlu olan da var; mutsuz olan da vardır elbet.’ diyen Arif, kendi halinde ve kimliklerini koruyarak yaşamaktan mutlu olduklarını kaydediyor. Kaynak; Zaman-Romanya

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 582 ziyaretçi çevrimiçi