BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - MAKEDONYA TÜRKLERİNİN MİLLİ BAYRAMI

- MAKEDONYA TÜRKLERİNİN MİLLİ BAYRAMI

E-posta Yazdır

MAKEDONYA TÜRKLERİNİN MİLLİ BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Makedonya Türklerinin milli bayramı olan 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü, başkent Üsküp’teki "Boris Traykovski" Spor Salonunda coşkuyla kutlandı. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından organize edilen tören, Başkanlığımız ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklendi.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen törene, MC. Başbakanı Nikola Gruevski, MC. Devlet Bakanı Hadi Nezir, TC. Üsküp Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, TC. Devlet Bakanı Faruk Çelik adına Başbakanlık müşaviri Birol Dok, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Tuncay Başoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Törende ayrıca Makedonya Cumhurbaşkanı George Ivanov, TC. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanları Faruk Çelik, Egemen Bağış ve Hayati Yazıcı’nın kutlama mesajları okundu.

Makedonya Başbakanı Gruevski törende yaptığı konuşmada, Makedonya'da yaşayan Türk Etnik topluluğun iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir unsur teşkil ettiğini söyledi. Makedonya hükümetinin bu topraklarda yaşayan Türklerin sıkıntılarını çözmeye yönelik gayretlerinin olduğunu kaydeden Gruevski, "Makedonya Türkleri dost Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde önemli bir köprü vazifesi görmektedir. Türkler Makedonya Cumhuriyetinin sadık vatandaşlarıdır. Makedonya Hükümeti bu topraklarda yaşayan Türklerin kültürlerinin, eğitim haklarının ve diğer hakların muhafaza edilmesi için gerek maddi gerekse de manevi planda destek vermiştir ve destek vermeye devam da edecektir" dedi.

Makedonya Devlet Bakanı Nezir ise, toplumları millet haline getiren en önemli özelliğin ‘dil’ olduğunu belirterek, “Dil, kültürün temeli ve taşıyıcısıdır. Dili yok ettiğiniz takdirde milli ruh ve kültür diye bir şey kalmaz. Bu sebeple dili korumak, koruyucu tedbirler almak önemlidir" diye konuştu.

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Mercan da, bir Balkan ülkesinde istiklal marşını dinlemenin kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu dile getirdi.

Folklor gösterileriyle başlayan tören, Makedonya'da Türkçe eğitime katkıda bulunan kurum, kuruluş ve şahıslara plaket takdim edilmesi ve ünlü sanatçı Ahmet Özhan’ın konser vermesiyle son buldu.

Kaynak: www.tika.gov.tr

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 609 ziyaretçi çevrimiçi