BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - Bosnalı Sırplar 42 milyon dolar ödeyecek...

- Bosnalı Sırplar 42 milyon dolar ödeyecek...

E-posta Yazdır

Bosnalı Sırplar yıkılan 16 cami için 42 milyon dolar ödeyecek...

Bosna-Hersek`te Bosnalı Sırplar`ın kontrolündeki Banja Luka kentinde, Bosna Savaşı sırasında yıkılan 16 cami için Bosna Sırp hükümetinin Müslüman topluluğa 42 milyon dolar ödemesine karar verildi. Banja Luka Mahkemesi, Bosna İslam Topluluğu`nun, Bosna Sırp hükümeti ve Banja Lukalı yetkililere, 1993 yılında yıkılan 16 cami ve diğer mabetler için açtığı davadan 9 yıl sonra Bosna Sırp hükümetinin 42 milyon dolar tazminat ödemesini kararlaştırdı. Bosna İslam Topluluğu`nun avukatı Esad Hrvaciç, kararın, "tarihsel bir öneme" sahip olduğunu belirterek, temyize götürülmemesini umduğunu söyledi.

Hrvaciç, "Yetkililerin, ağırbaşlılıkla yükümlülüklerini yerine getirmelerini, sorumluluklarını üstlenmelerini ve geçmişteki hataları düzeltmelerini bekliyoruz" diyerek, Bosna Sırp Cumhuriyeti`nin ilk kez savaş sırasında dinsel nesnelerin yıkılmasının sorumluluğunu kabul ettiği gerçeğinin önemli olduğunu bildirdi. Bosnalı Sırp yetkililer ise konuyla ilgili açıklama yapmadılar. 1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında Bosnalı Sırplar, 15. yüzyıldan kalma Arnaudija ve 16. yüzyıldan kalma Ferhadija dahil olmak üzere çok sayıda camiyi yıkmışlardı. BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü`nün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ferhadija Camii yeniden inşa ediliyor. 

Ferhad Paşa Camii
, Bosna-Hersek'in iki siyasi biriminden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin fiilî başkenti Banyaluka'da bulunur. Bosna Sancak Beyi Ferhad Paşa adına 1579 tarihinde Mimar Sinan'ın adı bilinmeyen bir öğrencisi tarafından yapılmıştır. Klasik dönem Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtır. 7 Mayıs 1993 tarihinde, Banyaluka'daki diğer camiler gibi Sırplar tarafından yıkılmış ve sahası buldozerlerle temizlenmiştir.

Kaynak; http://tr.wikipedia.org/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 547 ziyaretçi çevrimiçi