BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - ÜSKÜP YAHYA PAŞA CAMİ TARİHİ DOKUSU BOZULDU

- ÜSKÜP YAHYA PAŞA CAMİ TARİHİ DOKUSU BOZULDU

E-posta Yazdır


ÜSKÜP YAHYA PAŞA CAMİİNİN TARİHİ DOKUSUNA ZARAR VERİLDİ

Üsküp'ün en eski camilerinden biri olan Yahya Paşa camii, cami heyetinin aldığı kararla iç kısmı tamamen değiştirilerek, otantik yapısına zarar verilmiş. Makedonya İslam Birliği Üsküp Müftülüğü, Tarihi Eserler Koruma Kurumu ve diğer yetkili mercilerin bilgisi dışında yapılan bu müdahale yetkilileri harekete geçirdi.

Üsküp'ün en eski camilerinden biri olarak bilinen ve XVI yüzyılın başlarında yani 1503/1504 yıllarında Yahya Paşa tarafından inşa edilen Yahya Paşa camii, cami mütevelli heyetinin kararıyla iç kısmına müdahale yapılmış. Makedonya İslam Birliği Üsküp Müftülüğü, Tarihi Eserler Koruma Kurumu ve diğer yetkili mercilerin bilgisi dışında yapılan bu müdahale yetkilileri harekete geçirdi. Birinci derecede tarihi eser olan ve kanunun koruması altında olan caminin iç kısmına yapılan müdahaleler, caminin otantikliğini ve tarihi dokusuna zarar vermiş. Üsküp Şehri Tarihi eserler koruma kurumu Müdüresi Ema Petrova gazetemize yaptığı açıklamada, Yahya Paşa camiine yapılan müdahaleleri tespit ettiklerini ve bu konuda yetkili birimleri haberdar ederek camiye müfettişlerin gönderilerek tutanak tutulduğunu söyledi. Caminin iş kısmına müdahale edilerek tarihi dokunun tamamen ortadan kaldırıldığını ve otantikliğinin büyük ölçüde bozulduğunu ifade etti. Petrova cami duvarlarının boya ile boyandığını ve üzerine ışıklar konularak farklı bir görüntü verildiğini kaydetti. "Tarihi eserler kanunun koruması altındadır. Bırakın iç kısmının tamamen değiştirilmesi, bir tuğlanın yerinden oynatılması bile sakıncalı ve yasaktır. Konu yetkili bitrimlere ulaştırılmıştır. Yetkililer gerekeni yapacaktır" dedi.

Bir tepki Müftülükten geldi

Camiye yapılan müdahalalere tepki gösteren Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, "Camide bazı değişikliklerin yapıldığına dair orada tarafımızdan görevlendirilen imamdan haber geldi. Ancak camide bizim irademiz ve bilgimiz dışında kurulan bir mütevelli heyeti var. Bu heyet hiç kimseyi muhatab almıyor. Cami içerisinde yapılan değişiklikler kesinlikle İslam Birliğinin bilgisi ve izni dışında yapılmıştır. Bu bizi oldukça rahatsız etti. Çalışmaların durdurulması için bütün yetkililere haber verdik, ancak hiç kimse bir önlem almadı. Müdahalaler gözetlemekten öteye gitmedi. Cemaatin de tepki gösterdiği bu müdahaleler hakkında Tarihi Eserleri Koruma Kurumuna bilgi verdik. Korumö çalışmaları durdurmadı. Bu nedenle kurumu mahkemeye vermeye hazırlanıyoruz" dedi.

Yahya Paşa camiinin tarihçesi

Yahya Paşa camii uzun ve adeta göklere kadar uzanan zarif ve kibar minaresiyle Üsküpün kuzeyinde bulunuyor. Caminin girişinde bulunan kitabeye göre, cami XVI yüzyılın başlarında Yahya Paşa tarafından imar edilmiş. Yahya Paşa Bosna ve Rumeli beylerbeyliğinde de bulunmuştur. Yahya Paşa, Sultan İkinci Bayazıt'ın kızı Hatice Hatunla evliymiş. 1507 yılında vezir olmuştur. Sultan İkinci Bayazit'in fermanıyla Yahya Paşa'ya cami imar izni verilmiştir. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde caminin güzeliğinden ve minarenin uzunluğundan bahsediliyor. Öyleki Yahya Paşa camisinin minaresi İstanbuldaki Aya Sofya camisinin minaresiyle karşılaştırılıyor. Yahya Paşa camii tarih akışı içinde birçok kez hasara uğramıştır. Hasarın en büyüğü 1689 yılında savaş çatışmalarında yapılmış. En son hasar ise 1963 yılındaki Üsküp depreminde meydana gelmiştir. Depremin ardından tekrar onarılan cami dimdik bir şekilde ayakta durmaktadır. ENİS EMİN, ÜSKÜP
Kaynak: http://mk.zaman.com.tr/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 349 ziyaretçi çevrimiçi