BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - KOSOVA'DA TÜRKÇE EĞİTİM

- KOSOVA'DA TÜRKÇE EĞİTİM

E-posta Yazdır

KOSOVA’DA TÜRKÇE EĞİTİM İLK KEZ ALFABESİNE SAHİP OLDU

Kosova tarihinde ilk kez Türkçe eğitimin sahip olduğu “İlk Okuma ve Yazma” kitabını tanıtmak üzere Eğitim Bakanlığı Priştine’nin Elena Cika ilkokulu Türk öğretmeni ve öğrencileriyle bir araya geldi. Okul Müdürü Osman Vitija tarafından karşılanan Eğitim Bakanı Enver Hoxhaj, Çevre Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve T.C. Kosova Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler, Kosova Türk toplumu için tarihi ve gurur verici nitelik taşıyan ilk Türk alfabesinin öğrencilerimiz için hayırlı olması dileklerinde bulundular.

TRT'nin konu ile ilgili programının linki: http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay

Eğitim Bakanı Enver Hoxhaj,  Kosova Cumhuriyetinde Türkçe öğretim gören öğrencilerimize ilk defa  İlk Okuma ve Yazma Kitabını tanıtmaktan ve bu kitabın ilk kez bu okulda öğrencilere verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Türk toplumu ve Türk gençlerinin rolü Kosova’nın kalkınmasında çok önemli olduğunu söyledi. Bu vesileyle Bakan Hoxhaj, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Türkiye’nin Kosova’da Türkçe eğitime sunduğu  katkı ve yardımları için teşekkürlerini sundu. Bakan Hoxhaj, Bakanlık olarak ta her zaman ve her konuda yardım ve destek sunulacağını vaad etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler de Kosova Türk toplumu ve şahsı için ayrı bir gün olduğunu belirterek, ilk defa Kosova Türk toplumu çocuklarına, okula ilk başlayan çocuklara Kosova Cumhuriyeti tarafından bastırılan kitabın tanıtımınn yapıldığını söyledi. “Türkiye Cumhuriyeti olarak Kosova’da genel olarak eğitime büyük önem verilmesinden yanayız” şeklinde konuşan Büyükelçi Ünler, sağlanan destekte de eğitimin öncelikli yeri olduğunu, bugün ilk adımı atan çocukların belki bir süre sonra Türkiye’de Üniversite eğitimi gördükten sonra Kosova’ya döneceklerini ve Kosova’nın kalkınmasına somut katkı yapabileceklerini söyledi. Büyükelçi Ünler bu vesileyle Bakan Hoxhaj ve Bakan Yağcılar’a Kosova’da Türkçe eğitime sundukları destek nedeniyle teşekkür etti.

Bakanlar ve Büyükelçinin  imzaladıkları ilk Türk Alfabeleri öğrencilere dağıtılarak, çocukların geleceği için faydalı olması dileklerinde bulunuldu.Bu törende ayrıca Kosova Türk milletvekili Müfera Şinik, Tarım Bakanı Yardımcısı Fikrim Damka, TİKA Kosova Koordinatörü Kürşat Mahmat, KDTP Priştine şubesi temsilcileri  ve dernek başkanları hazır bulundu.

Kaynak:
http://www.pristineliler.com

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 375 ziyaretçi çevrimiçi