BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - CUMHURBAŞKANI GÜL ARNAVUTLUK TİRAN'DA

- CUMHURBAŞKANI GÜL ARNAVUTLUK TİRAN'DA

CUMHURBAŞKANIMIZ Sn. ABDULLAH GÜL TİRAN'DA TÜRK KÜLTÜR MERKEZİNİN AÇILIŞINI YAPTI

TİRAN -İHA- Arnavutluk'ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Tiran'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin açılışını yaptı. Türkiye'yi, Türk kültürünü ve Türk dilini tanıtmayı amaçlayan Yunus Emre Vakfı tarafından Tiran'da kurulan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin Ekim ayında Saraybosna'da faaliyete geçen merkezin ardından Yunus Emre Vakfı tarafından kurulan ikinci kültür merkezi olduğunu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Gül açılış sırasında yaptığı konuşmada, "Arnavutluk'a yaptığımız resmi ziyaret kapsamında Yunus emre Türk Kültür Merkezi'nin açılışını yapmak mutluluk vermektedir. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi gibi bir oluşuma Türkiye'nin çok ihtiyacı vardı. Türkiye gibi köklü bir tahin olan ve bu kültürü çok etkin olan bir ülkenin böyle bir araca çok ihtiyacı vardı. Daha önceleri Dışişleri Bakanlığının bünyesinde büyükelçiliklerimiz vasıtasıyla tanıtımlar yapılıyordu. Türkçe dersleri veriliyordu ancak yetmiyordu, sınırlı kalıyordu. Bugün görüyorum ki bu arzumuz hayata geçti. Bugün Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin ikincisini burada açmış olduk. İlki Saraybosna'da açıldı Saraybosna'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi her şeyiyle gerçekten çok iyi. İnanıyorum ki büyük ilgi görüyordur. Şimdi sırada açılması gereken yerler var. Hiç zaman kaybetmeden bunların da açılması gerekiyor. Buraya da eminim ki çok ilgi olacak. Az önce sınıfları gezdim her yaştan insan var bu, çok gurur verici. Umarım Türkçe derslerine yetişmek mümkün olmaz. Kahire'de ve Berlin'de Türkçe derslerine yetişmek mümkün olmuyor. Büyük başkentlerde muhakkak Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin en iyi şekilde faaliyet göstermesi gerekir. Kültür mirasını canlı tutmak Türkiye'nin en büyük gücüdür. Çok ülkede yoktur bu, bunun kıymetini bilmeliyiz. Modern dünyada en modern yöntemlerle bu faaliyetleri ve dayanışmamızı yapmalıyız. Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin bu yönde çok büyük hizmetler yapacağına inanıyorum. Kısa süre içerisinde çok prestijli olacaktır" dedi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç'in davetlisi olarak bugün Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya geçmesi bekleniyor. Gül'ün Karadağ Cumhurbaşkanı Vujanoviç ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Gül'ün Meclis Başkanı Ranko Krivokapic ve Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç tarafından ayrı ayrı kabul edileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ziyareti sırasında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, milletvekilleri ve iş adamları eşlik edecek. Gül'ün ziyaretleriyle Arnavutluk ve Karadağ ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin en ileri düzeyine taşınması hedeflendiği belirtiliyor.

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 654 ziyaretçi çevrimiçi