BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - TÜRKİYE'NİN YARDIM ELİ

- TÜRKİYE'NİN YARDIM ELİ


TÜRKİYE'DEN 131 ÜLKEYE YARDIM ELİ


Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), 2008 yılı Türkiye Kalkınma Yardımları Raporu'nu tamamladı. Türkiye'nin resmi kalkınma yardımları, bir önceki yıla oranla yüzde 30'luk bir artışla 780 milyon dolara yükseldi.

Türkiye'nin toplam kalkınma yardımları tutarı, 1 milyar 576 milyon doları buldu. Raporda, Türk sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalardan da övgüyle bahsediliyor. Raporun bu bölümünde, "Türk STK'ları 2008 yılında özellikle Afrika'da gerçekleştirdikleri projelerle yardımlarını 45 milyon dolardan 125 milyon dolara yükseltmiştir." ifadesi yer alıyor. STK'ların çalışmalarındaki en önemli alanı, eğitim faaliyetleri oluşturuyor. TİKA'nın raporuna göre, STK'ların sağlık sektöründe gerçekleştirdikleri faaliyetlerde Afrika kıtası öne çıkıyor.

  

Türkiye'nin yardım yaptığı ülke sayısı da arttı. OECD'nin kalkınma yardımı alan ülkeler listesinde yer alan 131 ülke, Türkiye'nin yardımlarından yararlandı. Afrika'da 52, Asya'da 34, Amerika'da 25, Balkanlar ve Doğu Avrupa'da 10 ve Okyanusya'da 10 ülkeye yardım eli uzatıldı. Afganistan (141 milyon dolar), Pakistan (84 milyon dolar), Türkiye'nin en çok resmi kalkınma yardımında bulunduğu iki ülke oldu.

Türkiye, 2008 yılında resmi kalkınma yardımları verileri karşılaştırıldığında Yeni Zelanda, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan'ı geride bıraktı. Resmi kalkınma yardımı yapan ilk beş ülke, ABD, Japonya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak sıralandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarının kalkınma yardımları değerlendirildiğinde önceki yıllarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı ilk sırada, bütçesinin tamamını kalkınma yardımları kapsamında değerlendiren TİKA ise ikinci sırada yer alıyor. Türkiye'ye kaçak yollardan giriş yapanların iadeleri ile sığınmacılara yaptığı katkılar nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü üçüncü, Afganistan, Kosova, Lübnan, Bosna-Hersek, Lübnan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde barışı yapılandırma faaliyetleri nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı dördüncü sırada bulunuyor. http://www.zaman.com.tr/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 353 ziyaretçi çevrimiçi