BALKAN İNCİLERİ

Rumeliye Yeniden Merhaba

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa BALKAN GÜNCEL HABERLER - BOSNA-HERSEK’TE BALIKÇILIK ENSTİTÜSÜ

- BOSNA-HERSEK’TE BALIKÇILIK ENSTİTÜSÜ

BOSNA-HERSEK’TE BALIKÇILIK ENSTİTÜSÜ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

TİKA tarafından Konjic Belediyesi ve Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde yapımı tamamlanan Neretva Balıkçılık Enstitüsü düzenlenen törenle açıldı. Balık üreticileri, Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri, Bosna-Hersek’in diğer şehirlerinden ve Balkan ülkelerinden gelip araştırma ve inceleme yapmak isteyen tüm öğrencilerin yararlanacağı merkezin açılış törenine, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Vefahan Ocak, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, Mostar Başkonsolosu Metin Ergin, TİKA ETT Daire Başkanı Selda Özdenoğlu, Strateji Geliştirme Müdürü Çetin Kurtoğlu ile beraberindeki TİKA heyeti, Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Mirsad Kurtovic ve çok sayıda davetli katıldı.
  
TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya yaptığı açılış konuşmasında, verimli toprakları, yemyeşil tepeleri ve nehirleri ile doğal güzellikler bakımından eşsiz bir ülke olan Bosna- Hersek’in, balıkçılık alanında da ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Dost ve kardeş Bosna halkının kalkınmasına destek olmak adına Avrupa’nın en verimli nehirlerinden biri olan Neretva nehri üzerinde kurulan Neretva Balıkçılık Enstitüsü’ne TİKA olarak destek verildiğini söyleyen Başkan Kulaklıkaya, “Neretva Balıkçılık Enstitüsü’nün, Bosna- Hersek’te balıkçılık alanında modern bir eğitim ve araştırma kurumuna duyulan ihtiyacı gidermesini ve Bosna-Hersek’li gençlerimizin eğitimine ve istihdamına katkıda bulunmasını umuyoruz” dedi.

Proje ile balıkçılık alanında Balkanların ilk ve tek enstitüsü kurularak Bosna-Hersek Federasyonu’nun savaştan zarar görmüş bölgelerinde yaşayan halkın su ürünleri üretimini artırarak ülke genelinde istihdam ve üretime katkı sağlanmış oldu. Ayrıca, üreticilere yeni ve modern balık yetiştiriciliği teknikleri benimsetilerek kullanılmayan mevcut su kaynaklarının kullanılmasının teşvik edilmesi, yeni kurulacak olan çiftliklerin ihtiyacı olan yavru balık üretimi yapılarak savaştan zarar görmüş alanlarda kurulan balık çiftliklerine verilmesi ve bu sayede istihdamın arttırılması amaçlandı.

Kaynak:
http://www.tika.gov.tr/TR/

 

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 581 ziyaretçi çevrimiçi